Odvolaný ředitel jihlavské průmyslovky Venkrbec měl zrušit benefity odborářů v kolektivní smlouvě

Situace kolem odvolaného ředitele jihlavské průmyslovky Lukáše Venkrbce se vyjasňuje. Ukazuje se, že ředitel Venkrbec dostal při nástupu do funkce od Kraje Vysočina jako zřizovatele kontrolní zprávu, která popisuje i značně neobvyklé benefity pro zaměstnance při opravách automobilů sjednané v kolektivní smlouvě. Celý problém je v politických kuloárech známý jako „školní autoservis“.

Ilustrační obrázek

Zaměstnaci školy měli k dispozici jedinečný benefit sjednaný v kolektivní smlouvě v podobě možnosti oprav rodinných vozidel, kdy materiál byl účtován bez skladové přirážky. Měření emisí bylo za symbolickou částku sto korun českých. Stejné podmínky platily i pro důchodce, kteří v době odchodu do důchodu byli zaměstnanci školy.

Kontrola Krajského úřadu jako zřizovatele školy například zjistila, že nebylo zřejmé, pro kolik vozidel bylo možné využít zvýhodněných cenových možností „školního autoservisu“ pro rodinné zaměstnance. Podle gramatického posouzení mohlo jít maximálně o dvě vozidla. V evidenci školního autoservisu ale nebyla žádná evidence o tom, komu patřila vozidla opravovaná za zvýhodněných podmínek. Nebylo ani jasné, kolikrát může být provedena cenově výhodná oprava a v jakém období provedena.

Úředníci krajského úřadu si všimli i možnosti nákupu náhradních dílů bez současného využití servisních služeb školního autoservisu Z textu ustanovení kolektivní smlouvy lze vyvodit, že bez skladové přirážky bude cena ND účtována jen a pouze v případě zakázky pro zaměstnance, resp. pro jeho manželku (manžela), která bude zahrnovat i servisní práce. Zda mohou, a za jakých podmínek, nakupovat samotné náhradní díly zaměstnanci, ale přímo stanoveno není.

Poskytování tohoto benefitu je navíc v rozporu s ustanovením Čl. 18 odst. 4 a 5 Pravidel Rady Kraje Vysočina č. 01/19, kterými se konkretizují vybrané vztahy mezi zřizovatelem a příspěvkovými organizacemi, zejména vybrané povinnosti ředitelů příspěvkových organizací, a stanoví se podmínky k jejich plnění schválených usnesením č. 0316/06/2019/RK dne 26. 2. 2019.

Vyjádření představitelů Kraje Vysočina zjišťujeme.

Jak šel čas při odvolání ředitele jihlavské průmyslovky?

Nejdříve školu navštívil náměstek hejtmana pro školství Pavel Franěk (ANO) a chválil (více zde), pak radní kraje Vysočina odvolali ředitele (více zde) a společně se školou vydali prohlášení (více zde). Vyhozený ředitel zrušil schůzku s hejtmanem Kuklou (více zde). O pozici ředitele nejeví zájem bývalí radní Kraje Vysočina pro školství (více zde). Podle zastupitele Kolmana (TOP09) bude důležité vybrat do pozice ředitele politicky nezávislého kandidáta (více zde).

Souhrn událostí ve školství v Kraji Vysočina můžete sledovat přímo zde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů