Odstranění tvrdosti zákona na městském hřbitově Žďáru nad Sázavou
Správce městského pohřebiště ve spolupráci s úředníky Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou vytvořili přísným zákazem pohřbívání v rakvích takovou situaci, až by mohli zastupitelé města uvažovat o odstranění přílišné tvrdosti Zákona o pohřebnictví.
Legislativní technika obvykle zmírnění tvrdosti uvozuje slovy případ zvláštního zřetele hodný. Je tak popsána situace, kdy lze připustit výjimku z obecného pravidla, pokud veřejný úřad shledá, že pro ni jsou dány důležité důvody – aplikace normy by byla pro adresáta příliš tvrdá a zákonodárce evidentně s takovým případem nepočítal nebo jej považoval za příliš raritní. Udělení výjimky musí být vždy odůvodněno tak, aby bylo zjevné, proč tento úřad ke svému závěru o existenci zvláštních důvodů dospěl.
Majitelé hrobových míst na hřbitově Jamská usilují o možnost být pohřbeni do rodinných hrobů stejně jako jejich předkové. Úředníci Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou to ve spolupráci se správcem pohřebiště odmítají povolit a zaštiťují se Zákonem o pohřebnictví.
Stačilo by přitom použít legislativní techniky obecně známé jako „odstranění tvrdosti zákona“. Hřbitov Jamská má specifické podmínky s vysokou hladinou spodních vod, rozkládání těl zesnulých trvá déle. To je okolnost hodná zvláštního zřetele městských, krajských i státních úředníků. Asi bude existovat veřejný zájem na povolení zmírnění tvrdosti Zákona o pohřebnictví a respektovat vůli zarmoucených pozůstalých pohřbít svého blízkého do rodinného hrobu, kde se bude tělo zemřelého rozkládat jen pomalu.
Bude zajímavé sledovat, zda-li budou zastupitelé Žďáru nad Sázavou vůbec ochotni použít postup známý pod názvem „změkčení tvrdosti zákona“ i adekvátní reakci poslanců a senátorů. Návrh na „změkčení tvrdosti zákona“ by mohl podpořit i Veřejný ochránce práv. Pokud se o něm vůbec někdy dozví.