Odboj na Velkomeziříčsku: dvě stě spolupracovníků majora Veselého-Štajnera
Úctyhodný seznam téměř dvou set spolupracovníků v protinacistickém odboji vypracoval po válce major Karel Veselý-Štajner. Veselý-Štajner byl vojenským zmocněncem odbojové skupiny „Rada tří“, největší ilegální organizace na Českomoravské vysočině.
Hlášení majora Štainera obsahuje i nákresy vojenské struktury odboje na Vysočině: skupiny generála Luži ( jedenáct pododdílů) , skupina podplukovníka Svatoně. K ochraně velitelství byl určen strážní oddíl „Korbel“, který působil v okolí obce Jasíkov u Náměště nad Oslavou. Další skupiny působily například na Drahanské vrchovině, v Pelhřimově, v Železných horách nebo Domažlicích.
Skupina doktora Motýla dodala vysílačku
Poválečné služební hlášení plk. Veselého-Štajnera obsahuje i zmínku o skupině „lékaře z Luk nad Jihlavou se kterým bylo po dodání radiostanice na jaře 1944 přerušeno spojení“. Se členy ilegální skupiny z Luk nad Jihlavou se major Veselý-Štajner nikdy osobně nesetkal. „Jedna osoba se jmenovala Motejl“, stojí v hlášení vojenského zmocněnce Rady tří Veselého-Štajnera.
Dodání radiostanice pro Radu tří na jaře 1944 zařídil lékař z Luk nad Jihlavou Jiří Motýl. Od mládí byl Motýl nadšeným radioamatérem a měl k dispozici vlastní radiostanici.
Z plukovníka degradován na vojína
Po osvobození republiky se z organizátora odboje Karla Veselého-Štajnera stal Zemský velitel Sboru národní bezpečnosti. Jeho služební kariéra náhle skončila roku 1949, kdy byl zatčen a degradován z hodnosti plukovníka na vojína v záloze. Nezákonně vězněn až do roku 1953.Po propuštění pracoval v dělnických profesích. Rehabilitován roku 1965.