Očkování obyvatelstva proti COVID-19 bude obrovská logistická operace

Jsou to bohužel jednoduché počty. Vakcína BioNTech/Pfizer je distribuována v mrazících kontejnerech – v každém kontejneru je pět plat, v každém platu 195 ampulí a každá ampule je po rozmražení (trvá 2 hodiny) a naředění fyziologickým roztokem pěti dávek pro pět lidí. Takto naředěná vydrží šest hodin maximálně pět dnů. V jednom kontejneru je tedy dávka pro 4,875 lidí.

Naštěstí většina nemocnic má mrazáky, které sice slouží jiným účelům, aleb bylo by možné je použít. (který se může otevřít dvakrát denně a do kterého se musí každých pět dní doplňovat suchý led). Ten kontejner ale i tak vydrží jenom třicet dní (o tomhle v oficiálním schváleni vakcíny pro EU není ani zmínka, tam jasně píšou „Store in a freezer at -90 °C to -60 °C.“, ale opět předpokládejme že tohle se tedy nějak podaří domluvit).

Potřebujeme tedy k jednomu kontejneru dostat a naočkovat 4,875 lidí během třiceti dní – tedy 160 lidí denně když se pojede soboty i neděle, a každý den osm hodin bez přestávky očkovat dvacet lidí za hodinu, tedy *jednoho člověka za tři minuty* – a to včetně příchodu, vyplnění formalit, svléknutí oblečení, rozloučení (+ třicet minut čekání v čekárně). Zároveň několik zdravotníků/administrativních pracovníků osm hodin denně sedm dní v týdnu jenom očkuje, a nedělá už vůbec nic jiného. A každý takový malý tým je třeba ke každému kontejneru.

Této vakcíny do České republiky v roce 2021 díky kontraktu co podepsala EU dorazí čtyři miliony dávek, tedy osm set kontejnerů.Je snad každému jasné, že toto nemůže probíhat v ordinacích praktických lékařů, ale že i velké nemocnice budou mít problém vůbec tolik lidí denně očkovat, aby vůbec stihly vyočkovat celý kontejner za třicet dní.

Tohle je logistická operace mamutích rozměrů, a bez očkovacích center organizovaných s armádní precizností se to zkrátka zrealizovat nedá. Němečtí sousedé to vědí, snad na to časem přijdou i na našem ministerstvu.

Výrobce ještě udává možnost skladovat nenaředěnou vakcínu při teplotě dvou až osmi stupňů Celsia po dobu sto dvaceti hodin, nespotřebovaná se pak musí vyhodit. To je ještě logistiky náročnější a pro praktické lékaře nepoužitelné, znamenalo by to každých několik dní rozvézt tisícům praktiků několik jednotlivých ampulí pro těch pár desítek dávek co jsou schopni za den v ordinaci naočkovat.

Pro porovnání, vakcíny proti chřipce se každý rok na podzim takto po republice rozváží několik týdnů než se dostanou do všech ordinací.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů