O čínských návštěvách Jihlavy nejsou oficiální informace
Podle informací Občasníku navštívila Jihlavu nejméně dvakrát delegace z Číny. Dne 8.8.2016 byla primátorem Rudolfem Chloupkem přijata delegace z partnerského města Wu-chan. O měsíc později přijela do Jihlavy čínská delegace Baoding federation.
„U mě nebyli,“ prohlásil primátor Rudolf Chloupek.
O dvou čínských návštěvách na jihlavské radnici není k dispozici žádná oficiální zpráva ani fotodokumentace návštěvy.
Čínské město Wu-chan neuvádí město Jihlavu mezi svými osmnácti sesterskými městy. Na dostupném seznamu partnerských měst je ale například maďarský Gyor.
Mluvčí radnice: zdvořilostní a seznamovací schůzka
Jihlavská radnice už potvrdila informace o návštěvách Číňanů na Vysočině:
„Nebyly to žádné tajné schůzky, podobných setkání se odehrává řada (byť ne z tak vzdálených zemí jako je Čína), nepovažovali jsme za důležité k těmto schůzkám vydávat zprávy.
Jde o zdvořilostní a seznamovací schůzky mezi zástupci města Jihlavy a zástupci některých čínských regionů či měst. Při těchto jednáních se např. neuskutečňují konkrétní dohody nebo nepodepisují nějaké závazné dokumenty, obecně se hovoří o možnostech budoucí spolupráce např. v oblastech cestovního ruchu, sportu, kontaktů na místní průmysl, možnosti investic apod.
Po setkání si návštěvníci obvykle prohlédnou historickou radnici a projdou město, další program úřad už nezajišťuje a nesleduje,“ uvedl mluvčí jihlavského Magistrátu Radek Tulis.
Složení čínské delegace:
Guo Wuchang Baoding Federation, Vice-chairman
Tang Xuliang Baoding Federation of Industry and Commerce Ministry of Economy, Deputy Minister
Duan Xiuli, Baoding Jingxiu District United Front Work, Department minister
Qi Fumin, Anguo City United Front Work Department, minister
Xiao Zengxin, Anguo City Federation of Industry and Commerce, Vice-chairman
Liang Zhongqi, Baoding Federation, Deputy director of the office and translation
United Front Work Department je agentura pod vedením ústředního výboru Komunistické strany Číny. Její hlavní funkcí je řídit vztahy s elitami nekomunistických stran, včetně jednotlivců a organizací. Vytváří společenský, obchodní nebo akademický vliv směrem k partnerům, kteří představují významné zájmové skupiny, a to jak uvnitř tak i mimo Čínu. Přitom se UFWD snaží zajistit, aby tyto skupiny podporovaly a byly užitečné pro komunistickou stranu Číny.