Novotný (Jemnice): Sundejme klapky z očí a uší, alespoň na chvíli

Vážení spoluobčané,

píši vám krátce poté, co jsem veřejně vystoupil na podporu záměrů firmy Zeobs s.r.o. (dále jen Zeobs) pana majitele Ing. Josefa Koláře.

Mé krátké vystoupení jsem bohužel začal chybou. Je pravda, že kulturní sál byl narvaný k prasknutí a nedal se nazvat oázou klidu a demokratické diskuze. V hlavě jsem spíše měl to, jak ve dvou daných minutách shrnout vše, co bych rád sdělil. Promyšlené bylo každé slovo. (videozáznam přímo zde).

To ale neomlouvá, že jsem před svou řečí neavizoval, že hovořím za Petra Novotného a nikoliv jménem Mladých za rozvoj Jemnice. Taková chyba se nesmí opakovat a proto následující řádky píši jako Petr Novotný.

Občan královského města Jemnice, který zde hodlá žít a zemřít. Tak nad to nebude moc brzy. Jemnice je jistě plná sousedů, kteří dovedou respektovat názory jeden druhého.

Ohledně zamýšleného projektu jsem slyšel hodně postojů a argumentů ze všech stran. Tyto mají různou váhu a intenzitu. Nakonec však u mne převážily ty, které vedou k dalším větám. Osobně jsem chtěl vždy pro naše město to nejlepší.

Ačkoliv jsme hrdé město, pořád jsme součásti venkovské krajiny a pohraničí. Jak každý ví, na venkov patří zemědělství. Zemědělství takové, jaké se dělat má. Pěstování plodin, chov skotu, prasat, drůbeže. Mám sice zemědělskou jen střední školu (vysokoškolským vzděláním jsem strojař), ale i tam jsme se učili, že produkty jako kejda a hnůj patří zpátky na pole a do půdy. Bohužel se postupem času zemědělství zvrtlo do produkce „výhodných“ plodin jako řepka, kukuřice, které se k půdě nechovají zrovna vlídně a už vůbec ne s ohledem na náročnost hnojení, ošetřování, zadržování vody v krajině apod. Podmínky na trhu a dovoz laciných potravin ze zahraničí (subvencovaných a pochybné kvality) vedly k tomu, že naši zemědělci postupně živočišnou výrobou odbourali.
Samozřejmě to nelze doslova zobecnit ale všichni jsme to mohli sledovat na vlastní oči. A my pak u televize a internetu nadáváme na dvojí kvalitu potravin.

Jak jsem psal, chci pro Jemnici to nejlepší. Dlouho jsme se snažili dostat do Jemnice strategického investora, který by donesl do města práci. Bohužel o neúspěchu se strojírenskou firmou v bývalém autoparku asi víte. Je zajímavé a je to dobře, že v Jemnici je poměrně nízká nezaměstnanost a i v minulosti tomu tak bylo. Víte, že nejsem jemnický rodák, ale po nastěhování mne překvapilo (rok 2005), jak nízké mzdy zde lidé pobírají. Opět nejde paušalizovat, ale zase to všichni víme či tušíme. Proč byly a stále jsou v Dačicích vyšší mzdy? Protože existuje konkurence na trhu práce a firmy si nemohou dovolit jít „pod cenu“. Figurují tam totiž silní hráči. Firmy, které mohou výrazně pomoci s podporou spolků, kulturních akcí, vypisováním grantů a dalších veřejně prospěšných aktivit.

Ale proč se tak obšírně rozepisuji, když v provozech firmy Zeobs, kde buď nebude pracovat nikdo (vzhledem k automatizaci a robotizaci) či případně 100 i více pochybných osob z východu (nedejbože uprchlíků)? Těší mne jedna věc a to ta, že v chátrajícím zemědělském areálu nahoře na Jandově nelze provozovat rostlinná výroba (vysoká sila jsou v rozporu s pravidly územního plánu).

Taktéž mne těší, že pan Kolář byl ochoten přistoupit na domluvu, že ani živočišná výroba by zde nebyla vhodná. To ale neznamená, že zde nelze provozovat. Tak jsme pana Koláře, který je zemědělec tělem a duší, dohnali k myšlence zde provozovat výrazněji potravinářský průmysl.

Jaký? Pro některé zásadní otázka, bude to masokombinát, pekárna, mlékárna či výrobna müsli tyčinek? To zatím není zřejmé z důvodů, které ovlivní situace na trhu apod. Vím ale, že pro nákladné plánování a projektování je důležitá jistota – tolik dnes potřebná. Vím, že firma Zeobs má zájem areál zkulturnit a nabídnout tak zde práci za mzdu, která odpovídá slušným platovým poměrům. A co se může stát potom? Aby zdejší firmy nepřicházely o své pracovníky budou se muset nad svou mzdovou politikou též zamyslet. Záměrně nejmenuji.

Personální otázka byla v mém rozhodování velmi podstatná. Viděl jsem provozy, kde pracuje v moderních podmínkách (a velmi hlídaných, nahodile i periodicky kontrolovaných různými orgány) sice jen pár lidí, ale kvalifikovaných a věřím, že i patřičně odměňovaných. Zkuste se jich zeptat. Sice jen pár, ale s potravinářskou výrobou by se jejich potřeba navýšila (např. mlékárna v Jaroměřicích nad Rokytnou je silným partnerem města). Potřeba šikovných lidí je stále zásadní, v Jemnici a okolí přece takové máme. Jen musejí v mnoha případech za solidním výdělkem dojíždět do vzdálenějších destinací či zahraničí. Snad by nemuseli.

Často je na přetřesu otázka negativního demografického vývoje v našem městě. To mne vždy tížilo, zvlášť slyšet mladé lidi, že odejdou, protože zde není dobrá pracovní příležitost. Ano, oni se rádi vracejí, ale už ne jako občané města, ale víkendoví případně nedělní návštěvnici stárnoucích příbuzných.

Slyšel jsem ovlivnění a negativního dopadu na turismus ve městě. Vždycky jsem po něm toužil a snad mi nikdo neupře snahu v tom něco dělat. Bohužel se očekávané výsledky nedostavily byť zde jistě zlepšení jisté je – Jemnice za to stojí. Skutečně si nemyslím, že moderní zemědělská výroba na venkově by zapříčila jejich „odliv“.
Co by naopak mohlo pomoci je spolupráce se silným partnerem (a pokud máte i silné vedení města, které tu bohužel necítím) ohledně možného rozvoje v různých podobách. Když na tím tak přemýšlím, tak součástí společností pana Koláře ze zemědělské výroby snad vše. Co však ještě nemá je pivovar. Například zámecký. Ideálně vedle své provozovny. To už jsme samozřejmě v úvahách příliš daleko, ale ze zkušenosti vím, kam by mé myšlenky ve vedení města směřovaly. Tedy v případě, že bych měl možnost se o nich s někým silným bavit.
V této souvislosti bych se rád zmínil o jednom z pozdravu z pléna na setkání s občany: „Kolik jsi za to dostal?“. Toto je pod mou úroveň komentovat. Ti kdo mne znají ví, co jsem zač. A spí se mi dobře. Vždy jsem myslel na město nikoliv na svůj osobní prospěch.

Jsem člověk přející a vždy jsem ke všemu přistupoval dle svého svědomí. Neshledal jsem žádné zásadní důvody, které by převážily nad těmi, které bych sám sobě musel ospravedlnit při zamítání projektů českého zemědělce na českém venkově notabene v jeho rodném kraji.

Jsem člověk přející, který oceňuje vůli ke spolkové a dobrovolnické činnosti. Sám se snažím být v této oblasti aktivní (i když by to mohlo být lepší), ale znepokojily mne aktivity členů spolku „Za lepší život na Jemnicku, z. s. Vlastně ne tak aktivity, na které a i NA SVŮJ NÁZOR MAJÍ PRÁVO, jako spíše prostředky, které byly použity.
Proč je ve městě tolik emocí, obav, nenávisti, polarizace, zapšklosti, závisti, opovrhování cizím názorem, nedostatku respektu? Rozhodně k tomu nepřispívají plošně distribuované materiály na kvalitním papíře s profesionální grafikou, ze kterých čiší kolektivní zastrašování rakovinou v případě, že se zde rozjede moderní zemědělská výroba a potravinářství. Zapůsobilo to, skutečně, autoři si mohou plácat na ramena. Ale takovéto prostředky, které se kdysi nerozpakovali používat mnozí jiní v oboru propagandy vynikající, jsou pro mne nepřijatelné a musím se k nim velmi důrazně vymezit. Tohle je za hranou…O to víc mne to mrzí, když členy spolku znám a některých si i přesto velmi velmi vážím.
Hovno smrdí to ví všichni. Pro uvolnění občas užiji vulgarismů, ale nedovolil bych si to v materiálech pro vás. Nechal jsem se inspirovat články, které v hojném počtu vyšly v tiskových či internetových médiích.
Ano, hovno smrdí a je nutné jej zapravit co nejdříve, smrad se v půdě cení. Ve vzduchu rozhodně ne. Odmítám názory, že Jemnice bude zavezena hovnama. Od agronomů jsme slyšeli, že jsou hovna potřeba a že je firma schopna je upotřebit na svá blízká pole bez zbytečných převozů. V případě uskutečnění zamýšlených záměrů by se i tak hoven nedostávalo. Mimochodem, půda vše ocenila značnými výnosy (detaily nebudu unavovat, jsou dostupné a velmi zajímavé například na sociálních sítích jako je facebook).

Na setkání s občany byli citováni odborníci různých oblastí. Já zde uvedu jen vyjádření mluvčího Zemědělského svazu Vladimíra Píchu: „ Pokud bychom Josefa Koláře mohli přirovnat k někomu v jiných oborech, tak snese rozhodně srovnání, byť v menším měřítku, s takovými, jako Tomášem Baťou, Čeňkem Daňkem nebo Emilem Kolbenem.“…“Každý se může přesvědčit, že moderní stáje se už dávno neprojevují nepořádkem v okolí, zničenými cestami a všeobtěžujícím smradem.“ Více se lze opět dočíst na sociálních sítích.
Sociální sítě jsou fenomén doby. Je zajímavé sledovat, jak se názory vyvíjejí. Nebyl jsem překvapen, jak se začínají množit názory občanů bez „klapek“.

Povinností zastupitele je zastupovat zájmy občanů. Zájmy občanů na dlouhá léta dopředu a ze všech úhlů pohledu. Zastupitel musí s lidmi diskutovat. V prostředí, kde se diskutovat dá. Zastupitel musí umět říci svůj názor, ale hlavně si musí v hlavě utříbit fakta bez emocí, nesmí se nechat zastrašit. Já jsem se v tomto případě rozhodl. Jsem rád, že nejsem mezi zastupiteli sám. Všimněte si, že v takovéto situaci jde stranické politikaření úplně stranou.

Nenaleznu důvod házet klacky pod nohy rozvoji zemědělství a potravinářství 3. tisíciletí na venkově. Kvůli tomu rozhodně neumřeme!

Jeden neškodný rýpanec na závěr. Přijde mi, že spolek Ze lepší život na Jemnicku si takový život představuje v podobě minimálních mezd, chemicky hnojených polích, odteklé vody z krajiny a potravinách, které cestují Evropou než se dostanou k vám na stůl. To nechci. Dokážete mimo strašení lidí nabídnout něco lepšího?

Přítomnost a působení firem pan Koláře vidím pro Jemnici jako obrovskou příležitost, která se nemusí v budoucnu opakovat. Na co vlastně čekáme?

Děkuji za prostor a možnost vyjádřit svůj názor.

Petr Novotný – občan (ne ovčan) královského města Jemnice, místostarosta Jemnice 2010-2018

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů