Novostavba velkochovu Štítary má povoleno prvních pět tisíc prasat
Na rozhraní krajů Jihočeského, Jihomoravského a Vysočiny podniká zemědělská společnost Rhea holding Josefa Koláře. Josef Kolář má ocenění manažer roku 2020, zabývá se mimo jiné přestavbou zemědělských areálů na moderní velkochovy.
Podle informací Občasníku má nejnověji zelenou Kolářův projekt velkochovu prasat v jihomoravských Štítarech. Velkochov desetitísíců prasat bude uváděn do provozu postupně s tím, že první hala (pět tisíc prasat) bude ve zkušebním provozu po dobu minimálně dva roky. Druhá hala (pět tisíc prasat) bude uvedena do trvalého provozu pouze v případě, že ve zkušebním provozu první haly nebude prokázána stížnostmi ze strany veřejnosti a zastupitelstva obce nadměrně obtěžující emise pachových látek. Vyhodnocení zkušebního provozu musí Kolářův holding předloží oznamovatel krajskému úřadu Jihomoravského kraje a obci Štítary.
Pro předložený záměr zpracovat, projednat a zajistit schválení IPPC (integrované povolení) Integrovaná prevence a omezování znečištění (Integrated Pollution Prevention and Control – IPPC) je pokročilým způsobem regulace průmyslových a zemědělských činností ve vztahu k životnímu prostředí. Hlavní důraz je kladen na preventivní přístup, kdy se zabraňuje znečištění již před jeho vznikem volbou vhodných výrobních postupů, čímž dochází k úspoře nákladů na koncové technologie, spotřebovávané suroviny a energii.
Dále musí Kolářův holding navrhnout využití obnovitelných zdrojů (například instalaci slunečních kolektorů na střechy hal ve Štítarech).
Kapacitu uskladnění prasečí kejdy musí navrhnout a zajistit v objemu nejméně šesti měsíční produkce kejdy při plném obsazení stájí prasaty ve výkrmu. Polohu jímek na kejdu upřesní s ohledem na jejich mohutnost, vizuální dojem a svažitost terénu. Jímky na kejdu budou projektovat jako zakryté nebo zastřešené.
Také bude zpracován Provozní řád Chovu prasat Štítary. V Provozním řádu bude uplatněna technologie snižující množství emisí (přípravek do krmiva pro prasata, aplikace kejdy injektory nebo zapravení kejdy pluhem nebo diskem do čtyř hodin, zakrytí hladiny kejdy nebo ponechání do vytvoření přírodní krusty na hladině kejdy v jímce, deratizační opatření, biologická redukce mouchy domácí).
Vytvořen bude i Plán organického hnojení. Součástí tohoto Plánu bude bilance produkce kejdy z výkrmu prasat a plán její aplikace na pozemky, včetně časového harmonogramu a mapy se zákresem pozemků, kde bude probíhat aplikace kejdy. Plán bude vycházet z následujících zásad:·zákaz aplikace kejdy na promrzlou půdu, půdu zasněženou a půdu silně zvodnělou, zákaz aplikace kejdy v pásmu 100 m od obytné zástavby a v PHO vodních zdrojů, kejda bude zapravena do půdy neprodleně při aplikaci nebo nejpozději do 4 hodin po aplikaci, zákaz aplikace statkových hnojiv na svažitých pozemcích nad 8°, zákaz aplikace kejdy v okolí vodních toků a nádrží (25 m od břehové čáry), štítarského hřbitova (200 m) a úpravny vody u Štítar (100), maximální množství dusíkatých látek v přepočtu na N bude 170 kg/ha (v průměru na závod).
Po celou dobu provozu velkochovu Štítary musí Kolářův holding dodržovat podmínky integrovaného povolení (IPPC), Provozní řád Chovu prasat Štítary a Plán organického hnojení.