Nenávist k PRIORu? Může nastat státní ochrana architektonického brutalismu
Jihlavský obchodní dům PRIOR se může velmi brzy stát památkově chráněnou budovou. Je totiž symbolem někdy až necitlivé přestavby center měst v dobách socialismu. Obchodní domy s velkou nákupní plochou se tehdy považovaly za výstavní skříň režimu.
Soubor budov měšťanských domů známých jako Krecl vznikl ve 13. století, patrně v souvislosti s vznikem náměstí. Postupně se jeho okolí stalo centrem důležitého dění ve městě – např. v roce 1436 zde byla vyhlášena Basilejská kompaktáta, znamenající v podstatě konec husitských válek. Na obrazu z 19. století zachycujícím vyhlášení kompaktát (dnes je obraz vystaven v Muzeu Vysočiny) má Krecl ještě gotickou podobu. Později prošel postupně renesančními a barokními úpravami. Do sklepení Kreclu také ústila část jihlavských katakomb.
Krecl stál na jihlavském náměstí od středověku do roku 1975, kdy byl v duchu socialistické architektury srovnán se zemí a postaven obchodní dům.
Těleso domu jihlavského PRIORu doplňují střechy z měděného plechu, plochá budova je opticky členěna do náznaků imitace jednotlivých domů, které mají kopírovat rytmus domů náměstí. Do podzemních prostor obchodního domu vedou dvě zásobovací rampy, které svými zářezy narušují náměstí, v podzemí se nacházejí rozsáhlé sklady a parkoviště vytvořené jako bunkry.
Pravidelně v době místních voleb se opakují úvahy „Co s Priorem?“: na jihlavském náměstí vždy stál soubor budov, které komunistický režim zbořil a postavil místo nich jedinou budovu – PRIOR. Necitlivý zásah nejde jednoduchým způsobem „zkrášlit“ a tím aspoň trochu otupit nenávist ke stylu přestavby historických domů na obchodní dům.
Jihlavský PRIOR je možné řadit mezi stavby architektonického brutalismu. Brutalistické stavby byly často kritizovány pro ignorování architektonických či historických okolní zástavby. Zatímco architekti byli brutalistickými stavbami fascinováni, široká veřejnost je vždy spíše odmítala.
Brutalistické stavby české architektury čelí snahám o zničení, proto byl v minulosti už dvakrát podán návrh na památkovou ochranu obchodního domu Kotva v Praze, budovy Transgasu na Vinohradské třídě nebo obchodního domu PRIOR v Olomouci.
Už samotný návrh památkové ochrany budov architektonického brutalismu budí v mnoha případech rozpaky veřejnosti, která je příznivě nakloněna spíše památkové ochraně předválečné architektury. Návrhy památkové ochrany staveb z doby socialismu vnímá veřejnost negativně, snad jen s vyjímkou vyhlídkové věže na Ještědu.