Nasadit hlukoměry! Obyvatelům centra Jihlavy se nelíbí policejní zprůjezdnění náměstí
Občané z centra krajské metropole si začínají stěžovat primátorovi Petrovi Ryškovi na policejní rozhodnutí o zprůjezdnění centra Jihlavy jako odpověď na značné množství plánovaných uzavírek.
Útrapy obyvatel centra začaly už v loňském roce, kdy Jihlava nově umožnila jednosměrný průjezd západní stranou Masarykova náměstí v Jihlavě. Většina vozidel po projetí náměstím pokračuje směrem k poště a odjíždí Křížovou ulicí, kde povrch vozovky tvoří žulová dlažba. Na naší schůzce v červnu 2024 jsme se shodli na přibližně 500 autech denně, jejichž řidiči tuto trasu využívají jako zkratku. Nyní lze konstatovat, že tento odhad 500 vozidel v pracovních dnech je možná podhodnocen.
„Rozhodnutí o průjezdu navýšilo počet aut projíždějících Křížovou ulicí o 150 000–200 000 ročně, což pro nás, obyvatele této oblasti, znamená další výrazné zvýšení hlukové zátěže,“ stěžují si obyvatelé.
Pro rekapitulaci situace: Náměstí bylo již dříve otevřeno pro tranzit v době od 17:00 do 7:00 hodin. Krajská hygienická stanice (KHS) v Jihlavě provedla v roce 2008 měření hluku, při němž bylo napočítáno 8 506 vozidel a zjištěno překročení hlukových limitů v nočních hodinách. Na základě tohoto zjištění došlo k menší časové úpravě možnosti průjezdu náměstím. V roce 2009 proběhlo další měření – bylo zaznamenáno 6 263 vozidel a hlukové limity byly opět překročeny. „Veškerá vozidla projíždějí po žulové dlažbě, jejíž výměna za tišší povrch není z důvodu památkové péče možná,“ naříkají obyvatelé.

V ulici a jejím nejbližším okolí se nachází několik škol, které jsou rovněž vystaveny vysoké hlukové zátěži. Předepsaná rychlost třicet kilometrů za hodinu se podle sdělení městské policie v ulici neměří, a řidiči tak jezdí rychlostí, jakou sami uznají za vhodnou. Zpomalovací retardér byl odstraněn bez náhrady – nebyl ideální, ale částečně plnil svou funkci. Výměna oken za protihluková by byla velmi nákladná. „Jedině díky zásahu Krajské hygienické stanice v letech 2008 a 2009 se podařilo životní podmínky v Křížové ulici alespoň částečně stabilizovat. Nebyly sice ideální, ale večer a v noci panoval relativní klid,“ připomínaji obyvatelé.
Dalším nepochopitelným rozhodnutím, které vedlo k výraznému zhoršení našich životních podmínek, bylo rozhodnutí otevřít průjezd západní stranou náměstí. Důvodem byla, dle vyjádření na Facebooku města Jihlavy, snaha vyhovět požadavkům podnikatelů z Hospodářské komory a také místních obyvatel, kteří se chtějí snadněji dostat ke svým domovům a provozovnám. „Je zřejmé, že přístup k řešení problémů obyvatel města je značně selektivní – některým skupinám se rychle bezohledně vyhoví, aniž se vyhodnotí dopady na jiné obyvatele, jimž se naopak životní podmínky výrazně zhoršují,“
S odstupem času od našeho setkání by primátorovi města, rádi položili několik otázek:
Bylo v poslední době měřeno, jaké hladiny hluku dosahuje Křížová ulice? Zmínil jste, že radnice zakoupí hlukoměry – jaké hodnoty byly naměřeny a v jakých časech?
Máte k dispozici přesné údaje o počtu vozidel, která v pracovních dnech využívají západní průjezd náměstím?
Kolik automobilů v současné době projede Křížovou ulicí?
Provedla městská policie alespoň orientační měření dodržování předepsané rychlosti v této ulici?
Jednali jste s památkáři o možnostech výměny povrchu vozovky?
Zvažovali jste technická opatření, která by přiměla řidiče k dodržování nižší rychlosti?
Dalším důvodem je nový požadavek Policie ČR na obnovení obousměrného průjezdu náměstím z důvodu řady uzavírek na hlavních tazích městem. Pokud bude tomuto požadavku vyhověno, dojde k nárůstu intenzity dopravy nejen v Křížové ulici, ale i v dalších lokalitách- Znojemská ulice, a to v řádu tisíců vozidel denně – ve dne i v noci, se všemi negativními důsledky.
Nejsem si jist, zda si Policie ČR plně uvědomuje několik základních faktů:
Již nyní je intenzita dopravy v Křížové ulici značná – minimálně 7 000 vozidel denně.
Hluková zátěž je velmi vysoká, v nočních hodinách opakovaně překračovala hygienické limity.
V ulici a přilehlém okolí se nachází několik škol, které navštěvují stovky dětí.
Přechody pro chodce by bylo vhodné lépe zvýraznit a označit.
Předepsaná rychlost 30 kilometrů za hodinu je často nedodržována.
Obyvatelé centra města by si moc přáli, aby se po desetiletích konečně začaly zohledňovat nejen požadavky neustále rostoucího automobilového provozu a několika podnikatelů, ale také nároky obyvatel na přiměřené životní podmínky. Stejně tak by měla být brána v úvahu bezpečnost stovek školáků, kteří zde denně docházejí do školy, a jejich právo na klidné a bezpečné prostředí.
Zklidnění dopravy by v neposlední řadě prospělo i samotnému podnikání – zlepšení hlukové situace by určitě uvítal i budoucí provozovatel bývalého hotelu Gustav Mahler.
Pevně věříme, že požadavku Policie ČR nebude vzhledem k výše uvedeným skutečnostem vyhověno a že se podaří najít jiné, přijatelnější řešení.
Jihlava bude špatně průjezdná, přiznávají úředníci Magistrátu (více zde). Rozhodnutí zprůjezdnit náměstí bylo ale úředníky Magistrátu schváleno v polovině února (více přímo zde) v reakci na zahájení výstavby Jihozápadní trolejbusové tangenty (více zde). Měření rychlosti a další policejní opatření se teprve připravují (více zde a zde).