Ministr Výborný (KDU-ČSL) se na Vysočině seznámil s povolováním větrných elektráren na lesních pozemcích
Ministr zemědělství Marek Výborný obecně diskutoval se zástupci Lesů ČR o situaci v regionu Vysočiny v rámci zalesňování po kůrovcové kalamitě a také obecně o energetice. „Již déle než rok spolupracují Lesy ČR a ČEZ v energetické oblasti. Aktuálně vytipováváme lokality po celé ČR, kde by šly v budoucnu teoreticky vybudovat větrné elektrárny v rámci OZE. Kromě debaty mezi LČR a ČEZ vedeme aktuálně diskuze i se zástupci samospráv,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělctví Vojtěch Bílý.
Obec Veselý Žďár na Havlíčkobrodsku je jednou z vytipovaných lokalit pro výstavbu větrných elektráren. Společnost ČEZ je na Havličkobrodsku ve výhodné pozici investora větrných elektráren i distributora elektrické energie, který zajišťuje odběr vyrobené energie z obnovitelných zdrojů. Distributor je ale povinnen „ze zákona“ ke každému žadateli o připojení větrné elektrárny, resp. vyvedení výkonu, přistupovat stejně. Nemůže rezervovat připojení sesterské firmě a ostatní konkurenční projekty zamítat.
V sousedním Německu provozuje společnost ČEZ větrný park na lesním pozemku.
„O možném umisťování větrných elektráren v lesích jednáme, spolupracujeme v této oblasti s Lesy ČR a společně vytipováváme vhodné lokality. Obecně lze říci, že by se mělo jednat o oblasti po kalamitní těžbě nebo tzv. holiny, tedy lesní plochy, na kterých byl les vykácen a nový nebyl doposud vysazen. Určitě nám nejde o to vykácet kvůli stavbě elektrárny existující les či jakkoliv narušovat stávající lesní porost. Pro stavbu větrných elektráren v lesích existují v současné chvíli výrazné limitující faktory a prakticky je tak zde není nyní možné stavět. O možnosti stavět větrné elektrárny v lesích jednáme v řadě lokalit,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Barbora Peterová.
Větrné elektrárny chce společnost ČEZ budovat nejen tam, kde jsou pro tento typ zdroje vhodné přírodní podmínky (větrná lokalita), ale chce být zároveň v souladu s místním obyvatelstvem.
„Projekty netlačíme takříkajíc na sílu. Naše záměry lidem vždy otevřeně prezentujeme jako příležitost podílet se spolu s námi na rozvoji obnovitelných zdrojů v České republice. Obce považujeme za klíčového partnera a v první fázi jednáme vždy se starostou a zastupiteli. Chápeme, že jde o významné a dlouhodobé rozhodnutí. Netlačíme tedy zástupce obce k rychlému stanovisku,“ uvedla mluvčí ČEZu Peterová.
Standardně probíhá jednání několik měsíců, kdy transparentně a detailně vysvětluje záměry a možnou spolupráci zastupitelům obce i samotným občanům v rámci veřejných besed.
„Vnímáme, že určujícím faktorem pro přijetí je i vzdálenost od nejbližších obydlí. Věříme, že právě lesy jsou cestou, jak umisťovat větrné elektrárny do míst více akceptovatelných obyvatelstvem,“ dodala Peterová
Pozitivně se k možné spolupráci při výstavbě větrných elektráren staví i společnost Lesy ČR.
„Lesy ČR ve spolupráci se společností ČEZ vytipovávají lokality pro případnou výstavbu obnovitelných zdrojů energie napříč republikou. Cílem dnešního setkání bylo seznámit pana ministra Výborného s povolovacím procesem u těchto investic. Lesy ČR obnovitelné zdroje podporují, pokud jejich stavba není v rozporu s legislativou nebo ochranou přírody. Podnik tedy bude i nadále s firmou ČEZ při vytipovávání vhodných lokalit k výstavbě obnovitelných zdrojů úzce spolupracovat, komunikovat s obcemi i kraji,“ uvedl mluvčí Lesy ČR Přemysl Šrámek.
Sousední Radostín vnímá dohodu Veselého Žďáru s firmou ČEZ Obnovitelné zdroje v roli investora do výstavby větrných elektráren jako podraz (více zde), pohled místostarosty Havlíčkova Brodu Vladimíra Slávky přímo zde.