Ministr Stropnický: Nové vrtulníky dostane Náměšť do roku 2020
Ministr obrany Martin Stropnický poskytl Občasníku rozhovor k šedesátinám letiště Náměšť nad Oslavou.
Vrtulníky dnes spolu s gripeny zajišťují vzdušný prostor republiky. Jak se dozvídá ministr obrany o radostech a starostech života základny Náměšť nad Oslavou?
Ministr obrany je nepřetržitě informován o aktuálním stavu Armády České republiky. Předávání informací v rezortu Ministerstva obrany má svůj jasný řád, který zabezpečuje požadovanou míru informovanosti mezi všemi stupni velení. Velitelé mají možnost informovat ministra obrany prostřednictvím náčelníka Generálního štábu Armády České republiky formou informačních zpráv nebo jiných materiálů.
Detailní informace o stavu vojsk získává ministr obrany také v průběhu svých pravidelných pracovních cest k útvarům a zařízením Armády České republiky. Základna v Náměšti byla jedním z prvních míst, které ministr obrany po svém nástupu do funkce navštívil.
– Budoucnost letecké základny Náměšť nad Oslavou je o vládní investici do nových vrtulníků. Jak tento proces pokračuje? Co se musí stihnout ještě letos, co v příštím roce a kdy může základna chystat uvítání prvních strojů vrtulníků?
Akvizice nových vrtulníků je jednou z priorit resortu MO a jejímu procesu je přikládán odpovídající důraz. V současné době probíhá proces vyhodnocování provedeného marketingového průzkumu, který bude završen zpracováním výzvy potencionálním dodavatelům nové letecké techniky. Další harmonogram akvizice je zpracován s cílem zahájení dodávek nových vrtulníků nejpozději do roku 2020.
– Nemůže základna Náměšť „osiřet“ po ukončení životního cyklu ruských
strojů Mi-24/35? Stihne se nákup nových strojů, než doslouží Mi-24?
Nebude potřeba uměle prodlužovat jejich životnost?
O postupném útlumu vrtulníků Mi-24/35 bylo rozhodnuto již v minulosti v několika strategických dokumentech. Jako první lze uvézt Bílou knihu o obraně (BKO) z roku 2011, dále Koncepci rozvoje dopravního a vrtulníkového letectva s výhledem do roku 2025 z roku 2013 a v neposlední řadě Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 z roku 2015. Z důvodu zachování schopností bude zabezpečen nezbytný provoz vrtulníků Mi-24/35 až do jejich plánované náhrady.
V žádném případě se však nebude jednat o umělé prodlužování životního cyklu vrtulníků
Mi-24/35, ale o provádění nezbytné údržby této letecké techniky.
– Jak by se dal popsat význam letecké základny Náměšť nad Oslavou pro českou armádu a NATO?
Základním úkolem ozbrojených sil České republiky, jehož nedílnou součástí je vrtulníkové letectvo Armády České republiky (AČR), je připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení, a to především výstavbou vojenských schopností, zvyšováním připravenosti k obraně a prováděním opatření k zabezpečení suverenity a územní celistvosti. 22. vrtulníková základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou (22. zVrL) patří mezi páteřní letecké základny Vzdušných sil Armády České republiky. Hlavním úkolem základny je zajištění bojové připravenosti základny jako celku, příprava letových posádek, předsunutých leteckých návodčích a ostatních specialistů nasazovaných do zahraničních operací a samozřejmě obrana České republiky. Dále základna plní úkoly v rámci národního posilového systému, úlohu záložního intervenčního letiště integrovaného systému protivzdušné obrany NATO. V případě vzniku mimořádné události tvoří základna důležitou součást Integrovaného záchranného systému České republiky ve prospěch civilního obyvatelstva.
Z uvedených skutečností jednoznačně vyplývá, že 22. zVrL má pro AČR a NATO nezastupitelnou úlohu a mimořádný význam. Do budoucna se počítá s dalším rozvojem schopností vrtulníkového letectva, které je v současné době dislokováno v Náměšti nad Oslavou.
-Co byste rád popřál základně Náměšť do dalších let existence?
Vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou plní široké spektrum velmi složitých úkolů. Jsem si vědom náročnosti profese vojáka z povolání, proto bych chtěl příslušníkům 22.zVrL poděkovat za jejich profesionalitu, vysokou úroveň odborných znalostí a skvělou reprezentaci České republiky při plnění těchto náročných úkolů doma i v zahraničí.
Po zavedení nového typy vrtulníku do výzbroje AČR bude potřebné co nejdříve využít plné spektrum možností této nové platformy. Každý stroj je svým způsobem specifický, ale věřím, že se piloti z Náměště přeškolí na novou techniku velmi rychle a budou schopni pokrýt plnění hlavních úkolů základny co nejdříve.