Milicionářův politický životopis byl jako pohádka od Andersena pro voliče
Pohádku od Andersena „Císařovy nové šaty“ reálně prožili krajští zastupitelé Vysočiny i funkcionáři hnutí ANO s krajským lídrem Josefem Pavlíkem.
V Andersenově pohádce si marnivý císař starající se jen o svůj vzhled si najme dva tkalce, kteří jsou však ve skutečnosti podvodníci. Ti mu slibují nové šaty, které jsou neviditelné pro ty, kteří jsou nezpůsobilí k výkonu své funkce či jsou hloupí. Císař sám tyto neexistující šaty pochopitelně nevidí, ale předstírá, že tomu tak je, aby nevzbudil pochybnosti o vhodnosti své osoby na funkci císaře. Jeho ministři dělají to samé. Falešní tkalci dokončují práci a předstírají, že císaře oblékají do nových šatů. Císař jde v průvodu poddaných, když najednou dítě, které je příliš mladé, aby pochopilo výhody přetvářky, vykřikne, že císař na sobě nic nemá. To pak opakuje i celý zástup, císař se však rozhodne průvod dokončit.
Krajský lídr hnutí ANO Josef Pavlík předložil veřejnosti životopis bývalého hokejisty, který po skončení hokejové kariéry pracoval jako účetní. Žádné zmínky o kariéře v Komunistické straně Československa a její ozbrojené složce zvané Lidové milice.
Když server Občasník publikoval číslo stranické legimitace, doznal lídr Pavlík členství v KSČ. Jiní politici (jako například hejtman Běhounek) přiznávali členství v KSČ bez nutnosti oznámení čísla stranické legitimace.
Životopis lidového milicionáře je jako šaty marnivého císaře. Lidový milicionář vylepšoval svůj kádrový profil zatajením kariéry v době totalitního režimu. Soudní proces potvrdil správnost popisu milicionářových nových šatů i se zakrytými skvrnami kariéry z doby totality.
U krajských politiků klesala chuť podporovat a ochraňovat milicionářskou verzi kariéry v době totality. Milicionář neuspěl s pokusem soudně očistit svůj životopis. Naopak soud považoval na základě předložených důkazů za prokázané členství lídra hnutí ANO v ozbrojené složce totalitního režimu.
Pro soudní rozhodnutí byla potřeba kvalitní novinářská práce v podobě předložení dokumentů o kariéře lídra hnutí ANO v Lidových milicích. V tu chvíli všem došlo, že politik vylepšoval svůj životopis, aby získal hlasy voličů a uspěl ve volbách.
Vylepšování životopisu politika je podvod na vlastních voličích. V demokratické společnosti vykonávají kontrolu politiků nezávislá média včetně internetových médií. A tak bylo potřeba říci voličům pravdu o životopise milicionáře jako lídra hnutí ANO. Každý politik musí voličům předložit pravdivý vlastní životopis a může usilovat o úspěch ve volbách. Jinak zasáhnou nezávislá média a usvědčí politika z podvodu.
Nezávislá média nelze koupit, jejich význam pro demokratickou společnost je obrovský. Jejich práce je naplněním hesla „Pravda vítězí!“. Prázdní a falešní lidé se před vstupem do politiky snaží snížit nebo omezit vliv nezávislých médií na demokratickou společnost. Může se jim to podařit jen na omezenou dobu. Pravda totiž vždy zvítězí!