Mayerová (Čapí hnízdo): Střet zájmů u premiéra Babiše nevidím
Dotační manažerka projektu Čapí hnízdo sepisuje pro Občasník své postřehy a komentáře k aktuálním událostem spojeným s projektem Čapí hnízdo, který realizovala jako členka představenstva.
Jakožto „dotační expert“, který přivodil p.Babišovi největší problém jeho politické kariéry (tak proto ten expert v uvozovkách) – tj Čapí hnízdo – ačkoliv(a to už se opakuji) tam žádný reálný problém být nemůže pokud budeme respektovat základní principy práva, nemůžu mlčet ani co se týče současné bouřlivé diskuse o střetu zájmů a možném ovlivňování rozdělování dotací ze strany p.Babiše. Samozřejmě, co právník to názor – a to samé platí i pro Bruselský právní servis. Takže já sice nejsem právník, ale jelikož vím jak funguje svět dotací tak si dovolím svůj trochu obsáhlejší názor aby si čtenář mohl udělat trochu objektivnější obrázek o celé věci.
Dotace které jsou předmětem diskuse se dělí dotace do 3 skupin: zemědělské (tj nárokové), investiční a kompenzace cen elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Zemědělské dotace jsou definovány přímo evropským nařízením, jejich výše, komodita, cílová skupina a způsob přidělení. Ta největší část z toho jsou dotace nárokově – dle toho kolik kdo má hektarů, dobytka atd. Sorry, ale do toho p.Babiš, ani jako premiér, skutečně nemá šanci zasáhnout. Na tvorbu těchto nařízení existují složité struktury napříč členskými zeměmi a to jak horizontálně tak vertikálně. To, že současný dotační systém je celoevropsky na hlavu postavený asi nemá smysl moc rozebírat. Díky tomu je máslo z Německa levnější než máslo české – a samozřejmě, nejenom máslo, těch položek je výrazně víc – kdy ze západu k nám proudí levnější a kvalitnější potravinářské/zemědělské zboží. Proč asi? Díky systému dotací! To ale není chyba p.Babiše, ani nových členských zemí – ale je to pozůstatek dávných dob kdy se zakládala unie a Francie si vymohla dotace do zemědělství výměnou za postupné vytvoření volného trhu které zas požadovalo Německo. A je to pozůstatek systému, který nik nebyl schopen zásadně změnit i když se o tom mluví už od desetiletí – já osobně si tuto diskusi pamatuji od roku 1997, kdy jsem se začala intenzivně zabývat unijní problematikou. Mimochodem, jednu dobu byla největším příjemcem zemědělských dotací britská královská rodina. To je fér? Brusel by si měl zamést trochu před vlastním prahem – a ve starých členských zemích dřív – než začne kritizovat a hledat chyby u nás. A že by bylo co zametat, o tom prosím ať nik nepochybuje…..to, co se v oblasti dotací dělo v minulosti v starých členských zemích, nato nestačí ani nejbujnější fantazie českého člověka.
Investiční dotace lze rozdělit do dvou skupin – investiční pobídky a dotace z jednotlivých operačních programů (včetně zemědělství). Co se investičních pobídek týče, opět nejsem schopna vidět žádný konflikt zájmu. Navíc jde o národní zdroje, je k tomu zpracován jasný zákon který je v platnosti již mnoho let a metodika a pokud kterýkoliv podnik naplní podmínky, tak má na investiční pobídku nárok. Takže jaký konflikt zájmu? Jaké ovlivňování? Navíc, dle zkušeností je sice hodně pobídek přiděleno, ale reálné čerpání je na úrovni cca 25-30%. Proč? Protože firma nevytvoří zisk který předpokládala. Pobídka je totiž odečitatelnou položkou ze zisku vytvořeného díky nové investici tj nad rámec zisku v předchozích letech (bez investice). Takže říct – že firma získala investiční pobídku x mil Kč je stále ještě holub na střeše.
Druhou skupinou jsou investiční dotace které jsou propláceny poté, co se realizuje investice jako přímo dotační peníze. Zde opět – vše je totálně transparentní. Programy schvalovala Evropská komise (nikoliv p.Babiš), jednotlivé výzvy musí schválit Monitorovací výbor (který má tolik členů že se ani nevejdou do normální zasedačky a mimo jiné jsou přítomni samozřejmě i početní zástupci nevládních organizací a samozřejmě i zástupce Evropské komise) – takže opět si neumím představit jak by mohl do toho reálně zasáhnout ve svůj prospěch jakožto ministr financí, či premiér. Ani v jedné z těchto pozic neměl/ nemá pod sebou žádný operační program a o žádných penězích pro konečné příjemce nerozhoduje. A pokud by náhodou někde nějaký konflikt nastal – tak věřím, že je obklopen legislativci a praktiky, kteří by ho nato již dávno upozornili. Nemluvě o všudepřítomných novinářích kterým by to určitě neuniklo. Někde jsem se dočetla, že snad největší problém je v tom, že předsedá Radě ESIF. Uff – tak to jsem se pobavila. To může napsat jenom někdo, kdo na této Radě nikdy neseděl. Opět – sejdou se desítky lidí pro které nestačí zasedačka, proberou se body které jsou na programu, půlka lidí to prospí a druhá si řeší svoje maily, proběhne diskuse – když se zrovna někdo probere či má potřebu něco říct – vše za účasti zástupců Evropské komise – takže když by náhodou p.Babiš i měl zájem něco ovlivnit, tak je pod takovým dozorem, že už by musel být blázen aby prosazoval svoje zájmy. To by mu obratem hned někdo otřískal o hlavu.
Takže ať se snažím jakkoliv, nejsem schopna identifikovat prostor, jak by mohl p.Babiš ovlivňovat dotace pro Agrofert. Ale možná mi něco uniklo. Nějaká tajná formulka. O které ví jenom on a bruselský právní servis.
No a co se týče dotací na kompenzaci cen elektřiny z obnovitelných zdrojů…..co k tomu dodat? Opět jde o dotace národní, nastavené dávno předtím než Babiš vstoupil do politiky, takže absolutně nechápu co je tady špatně. Zde by spíš bylo zajímavé zjistit, kolik z poslanců a bývalých ministrů, kteří zákony k solárům a obnovitelným zdrojům připravovali a pak pro ně hlasovali vlastní podobná zařízení a jsou příjemci nemalých dotací. Samozřejmě, skrytých za neprůhledné vlastnické struktury. Respektive, mnozí z nich to vybudovali a obratem za těžké peníze prodali státním podnikům (samozřejmě, vše předem domluveno – stát snese všechno). To je skutečný konflikt zájmů, a takzvaná „čistá ryža“ – ale to očividně nikoho netrápí. A že takhle odešly, dovoluji si tipnout již miliardy z peněz daňových poplatníků do soukromých kapes těch, kteří si zákony nastavily na sebe, které mohly být použity na školství či zdravotnictví, je vlastně asi v pořádku. I podle našich slavných investigativních novinářů – kteří se do vážných věci raději nepouštějí a jen čeří vodu a jsou po krku člověku, který na tyto praktiky upozorňuje a nahlas o nich mluví.
Takže, o co tady vlastně jde? Proč vlastně všichni jdou Babišovi tak po krku když těch zlosynů a zlodějů které si nik nevšímá je tady nepočítaně? Určitě se jich pár najde i na Bruselské úrovni. Nemluvě o starých členských zemích. Ty to mají lépe vychytané…….Holt, Babiš má smůlu. Asi proto, že nato začal ukazovat a začal nahlas říkat pravdu, a to nejenom na české ale i evropské úrovni. A to se předci v politice nedělá…….
Závěrem – byla bych nerada aby tento příspěvek vyzněl jako óda na Babiše . Není to s ním jednoduché ( ruku na srdce, s kterým chlapem je?), někdy přímo hodně komplikované a obtížně snesitelné. Ale to neznamená, že to není to nejlepší, co jsme za poslední léta v roli premiéra měli. Teda – můj názor. A když se někomu křivdí, tak holt nemůžu jen tiše přihlížet. A tak píšu….
Dotační manažerka projektu Čapí hnízdo Jana Mayerová poskytla Občasníku vyjádření ke své dlouhodobé nemoci (více zde) i vyjádření k výrokům senátora Wagenknechta (více zde). Vyjádřila se i k informacím o účasti Andreje Babiše na kontrolních dnech (více zde), policie se k ní chovala při výsleších korektně a profesionálně (více zde). Na ministerstvu financí působila jako poradkyně ministra Andreje Babiše, měla se stát náměstkyní pro zahraniční styky (více zde). Vysvětlila i použití služebních emailů společnosti Agrofert (více zde), o strategickém partnerství s firmou Agrofert více zde. Místní hnutí ANO v Jihlavě nechtělo Mayerovou jako kandidátku do místních voleb (více zde).