Marxistický slovník ve velkomeziříčské politice starosty Necida
Politika a politikaření jsou dnes často skloňovaná slova ve Velkém Meziříčí. Vyskytují se vždy spolu, bývají směšovány a zaměňovány. Vědomě i podvědomě tak odvádějí pozornost občanů od obsahu místní politiky a vyvolávají dojem, že politika je svinstvo.
Příznivci starosty Radovana Necida se snaží vytvořit dojem o politikaření většiny místních zastupitelů. Tím zakrývají fakt o ztrátě podpory většiny zastupitelů pro politiku Radovana Necida.
Politika, tedy prosazování, obhajování a zdůvodňování zájmů určité třídy tvoří podstatu. Politika je službou určité skupině voličů. Avšak tuto službu vykonávají konkrétní lidé, mající i své vlastní či skupinové zájmy. Nejsou schopni a často ani ochotni hájit jen zájmy třídy. Současně s tím chtěně i nechtěně hájí zájmy své.
Třeba jen proto, aby se v politice udrželi, vedou konkurenční boj uvnitř své třídy. Protivníky jsou jim nejen politici jiných tříd, ale i vlastní spolupracovníci. Spojence mají nejen mezi nimi, ale i mimo ně – a ti mají také své zájmy, často odlišné od zájmů třídy jako celku.
A tak na povrchu politiky vždy probíhá politikaření, snadněji viditelné, z hlediska společnosti většinou malicherné, zbytečné. Pokud je v souladu se zájmy voličů politické strany, nevadí. Ale často se s nimi politikaření dostává do rozporu a potom překáží.
Politikaření je prosazováním individuelních a skupinových zájmů na úkor zájmů třídy, které má politik sloužit. Je podváděním svých vlastních voličů. Zatím není jasný, jaký zájem má starosta Necid na pokračování architektonické soutěže.
Podstata i jev jsou spolu v dialektické jednotě, která samozřejmě zahrnuje i dialektický rozpor. Nelze je od sebe oddělit, ale je nutné je rozlišovat. Jinak nám pro jevovou stránku, tedy politikaření, uniká podstata politiky.