Ludvík (Freebike): Jihlava je kopcovitější, „zakázka na míru“ je spíše v Třebíči

Mezi provozovateli sdílených kol se rýsuje další spor o městské zakázky. Společnost Freebike vyhrála smlouvu na provozování sdílených kol v Jihlavě, ale smlouvu nepodepsala.

– V Jihavě jste vyhráli byznys se sdílenými koly, ale nepodepsali jste smlouvu. Jihlava Vám nestojí za byznys?

Ludvík Jaroš (Ředitel Freebike): Společnost Freebike se v uplynulých měsících ucházela o několik zakázek v České republice a zároveň měla rozpracované další kontrakty mimo ČR. Tyto obchodní příležitosti byly uzavřeny dříve než výběrové řízení v Jihlavě. Ještě před oznámením vítěze jihlavské soutěže došlo v důsledku uzavřených zahraničních kontraktů ke snížení počtu zařízení (smart bike locků), které jsme měli k dispozici na skladě.

Dne 17. 3. 2025 jsme objednali další zařízení s dodací lhůtou 40 dnů, což bylo s dostatečnou rezervou pro naplnění požadavku města Jihlava (dle zakázky) — začít provoz nejpozději 1. 5. 2025.

Bohužel nás dne 26. 3. 2025 náš dodavatel informoval, že není schopen dodat zařízení v původně dohodnutém termínu, přestože byla již uhrazena záloha. Nová dodací lhůta činila více než 120 dnů. O této skutečnosti jsme město neprodleně informovali (28. 3.) oficiální cestou prostřednictvím systému E-ZAK.

Městu jsme poskytli veškeré podklady k důvodům zpoždění (detaily nemohu sdílet, neboť se jedná o obchodní tajemství), a zároveň jsme je informovali o našem odstoupení ze soutěže.

Společnost Freebike je i nadále připravena ucházet se o další zakázky a tato situace nijak neovlivňuje naše budoucí plány.

Přestože existovala teoretická možnost domluvy s městem, bylo zřejmé, že tak velké zpoždění zahájení provozu nebylo v rámci podmínek zakázky akceptovatelné. Proto jsme zvolili podle našeho názoru vůči městu Jihlava nejzodpovědnější a nejtransparentnější řešení — tedy odstoupit a město Jihlava o této skutečnosti a našich důvodech včas informovat tak, aby mohlo nabídnout smlouvu dalšímu účastníkovi v pořadí. Toto řešení dané složité situace se nám v kontextu stávajících okolností jevilo pro město Jihlava a jejím obyvatele jako nejférovější.

-Proč je důležitý počet převodů u sdílených kol? Jihlava požadovala jen tři převody, vypadá to jako kdyby chystala zakázku na míru pro Vás?

Ludvík Jaroš (Ředitel Freebike): Požadavek na minimálně 3 převody je u veřejných zakázek na bikesharing standardem, jelikož pro účely sdílených kol jsou 3 převody naprosto dostačující, a to i v kopcovitých terénech. Je to rovněž naše zkušenost z tendrů v Evropě, konkrétně například z Polska, kde jsou zadavatelé ze zákona povinni uvádět minimální požadavky na základní technickou specifikaci kola. „Minimální požadavky“ v praxi znamenají, že pokud má kolo 3 a více převodů, mohou se účastnit všichni dodavatelé dostupní na trhu. Nadto v zahraničí jsou tendery na Bikesharing specifické také tím, že dodávaná kola musí být v drtivé většině případů NOVÁ.

My nepopíráme, že pro rekreační jízdu na kolech má vysoký počet převodů význam, shodná kritéria jako na kola rekreační ovšem nelze aplikovat na kola sdílená. Primárním účelem sdílených kol je přeprava uživatelů jakožto alternativa MHD a nikoliv rekreační jízda (průměrná délka jízd na bikesharingových kolech je v EU mezi 10-15 minutami, pokud se nebavíme o elektrokolech). Pro sdílená kola tak jsou dostačující (a to i z důvodu údržby) kola se třemi převody. Pro jízdu do kopce totiž uživatel využívá pouze první dva převody, nikoliv ten nejvyšší a nejobtížnější.

Zakázka města Jihlava tak v žádném případě nebyla „chystána“ přímo pro nás, když požadovala pouze naprostý standard shodný v obdobných zakázkách.

Na „chystání“ zakázky na míru naopak podle našeho názoru poukazují spíše tendery ve městech Trutnov a Třebíč, kde vyžadují kola s minimálně 7 stupni převodu zároveň s možností dodávky kol POUŽITÝCH, což splňuje pouze jeden subjekt, a to stávající poskytovatel sdílených kol. Schválně zdůrazňuji možnost využití kol použitých, jelikož pokud by bylo povinností dodat kola nová, ke zvýhodnění stávajícího poskytovatele by nedošlo. V případě, že je však umožněna dodávka kol použitých, s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou může uspět pouze stávající dodavatel takovými koly již disponující, jehož náklady na pořízení takového kolového parku jsou tedy minimalizovány. V tomto ohledu je z našeho pohledu minimálně zarážející skutečnost, že i město Trutnov požadovalo nejdříve standard, tedy minimálně 3 stupně, a až po upozornění stávajícího poskytovatele služby zadávací podmínky změnilo na požadavek minimálně 7 stupňů převodů, zatímco Jihlava totožný požadavek ze strany firmy Nexbike v rámci transparentnosti samozřejmě odmítla (a dle našeho názoru správně).

Pro informaci – naše nabídka byla například pro město Trutnov jednoznačně finančně výhodnější. Je tedy otázka, zda je pro město (Trutnov) za těchto okolností skutečně výhodné zaplatit za sdílená kola vyšší nabídkovou cenu.

– Chcete dělat byznys spíše v ČR nebo ve světě?

 Budeme se příští rok zaměřovat i na domácí trh, který byl doposud naší největší slabinou. Veškeré naše snahy prosadit se v zahraničí jsou často oslabovány faktem, že jsme „cizí firma“. Například ve Francii dodnes nikdo nechápe, jak jsme mohli vůbec nějakou zakázku vyhrát. 🙂

 Potřebujeme proto silnější domácí zázemí, to bude náš plán na budoucí roky. Máme v rámci evropského trhu mnoho zakázek a úspěšných systémů na x let dopředu, to nám dá prostor a čas se zaměřit i na trh v ČR.

-. V Třebíči je argumentem starosty kopcovitost města a tím vyšší počet převodů u sdílených kol ve veřejné soutěži. Je to skutečně tak?

Ludvík Jaroš (Ředitel Freebike): Toto jsem již komentoval výše – považuji to za absurdní argument. Každý, kdo se zabývá problematikou bikesharingu a veřejných zakázek v ČR, velmi dobře ví, že „požadavek na 7 převodů u použitých kol“ nemá v kontextu Třebíče nic společného s kopcovitostí terénu, ale spíše s preferencí stávajícího dodavatele služeb.

Argumentaci starosty města Třebíče, Pavla Pacala, který argumentuje ve prospěch nutnosti více převodů takto: „My jsme to odmítli, protože tři stupně převodů se používaly v osmdesátých letech minulého století. Reliéf města Třebíče navíc není úplně určen k jízdě po rovině a ty převody jsou tady z našeho pohledu nutné“, tak považujeme opravdu pouze za účelovou, jelikož 7 převodů není žádný technologický skok oproti 3 převodům a už vůbec nemá nic společného s „komfortem jízdy do kopce“.

Faktem je, že Jihlava je výrazně kopcovitější než Třebíč nebo Trutnov ((Jihlava (540 m n. m.) je kopcovitější než Trutnov (427 m n. m.) nebo Třebíč (mezi 392 a 503 m n. m.)), a přesto k zadávacímu řízení přistoupila transparentně a spravedlivě, se snahou o rovnost mezi účastníky. I díky tomu obdržela Jihlava tři nabídky, nikoliv pouze jednu od stávajícího poskytovatele sdílených kol.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů