Lidový milicionář působil na Nejvyšším státním zastupitelství. Kudy tam pronikl?
Kolem současného náměstka hejtmana Vysočiny Josefa Pavlíka se otvírá záhada působení na Nejvyšším státním zastupitelství. Šest let působil Pavlík jako vysoký státní úředník a ředitel sekretariátu Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Přitom zákon č. 451/1991 Sb. (tzv. velký lustrační zákon, přijatý 4. říjnu 1991 federálním parlamentem) o některých předpokladech pro výkon vybraných funkcí ve státní správě v současné platné podobě stanovuje, že občan ucházející se o příslušný post nesměl v období komunistického režimu (tedy od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989) být příslušníkem Lidových milicí.
Stranický úkol aktivně působit v Lidových milicích uložila mladému komunistovi Pavlíkovi jeho základní organizace KSČ v roce 1987. V lednu 1989 byl zařazen mezi stranické kádry na vyšší velitelské funkce. Další dokumenty o kariéře politika Pavlíka v Lidových milicích si prohlédněte přímo zde.
Těžko si lze představit působení ve vedoucí funkci na Nejvyšším státním zastupitelství bez bezpečnostní prověrky. Tuto bezpečnostní prověrku Pavlík podle svých slov má, nikomu ji ale neukázal.
Při vystavení bezpečnostní prověrky by státní orgány bezesporu prověřovaly celou Pavlíkovu minulost zejména v době kolem roku 1989. Kdo disponoval informací o členství šéfa sekretariátu Nejvyšší státní zástupkyně v ozbrojené složce totalitního režimu, mohl státního úředníka Pavlíka velmi lehce kompromitovat a pokazit mu kariéru vysokého státního úředníka.
Státní úředník Pavlík si například během tří měsíců ve funkci šéfa sekretariátu Vesecké nejméně čtyřiadvacet krát telefonoval s lobbistou Miroslavem Šloufem, bývalým šéfem poradců premiéra Miloše Zemana. Miroslav Šlouf jako poradce Miloše Zemana odstartoval v polovině devadesátých let politický comeback bývalých komunistických aparátčíků a legalizoval jejich vztahy s kontroverzními podnikateli.
Právě nesoulad informací o členství náměstka hejtmana Josefa Pavlíka v Lidových milicích s čistým lustračním osvědčením (podmínkou vydání je čestné prohlášení o tom, že žadatel nebyl členem Lidových milicí) a bezpečnostní prověrkou musí politik Pavlík bezpodmínečně vysvětlit. Případné soudní žaloby historické dokumenty nevymažou, jen přesunou dobové dokumenty z archivů do živých soudních spisů.