LEX OZE III změní českou energetiku, vzniknou energetické komunity
Novela energetického zákona LEX OZE III je v převážné míře transpozicí legislativy Evropské unie a měla by být schválena v Poslanecké sněmovně do konce roku 2024. Zahrnuje zásadní změny pro ukládání elektřiny, poskytování služeb flexibility a jejich agregaci.
Nová pravidla dají spotřebitelům možnost lépe řídit spotřebu energií a umožní jim tak snižovat výdaje za elektřinu.
LEX OZE III Týká se zejména oblasti moderní energetiky a obsahuje právní úpravu ukládání elektřiny, agregace a flexibility. Novela energetického zákona obsahuje i řadu změn, které zlepší ochranu zákazníků.
Zařízení pro ukládání elektřiny umožní „uskladnit“ přebytečnou elektřinu na jinou formu energie, kterou je následně možné opět přeměnit na elektřinu v jednom předávacím místě a využít, kdy je potřeba. Čímž je možné lépe řídit svoji výrobu a spotřebu.
Flexibilita umožní řízené změny odběru nebo dodávky elektřiny do nebo z přenosové nebo distribuční soustavy v určitém časovém úseku oproti sjednanému nebo předpokládanému průběhu odběru nebo dodávky elektřiny v reakci na změny ceny elektřiny na trhu nebo poptávky flexibility. To může vést ke snížení energetických špiček, které se často vyskytují v době vysoké poptávky. Zároveň umožní rozložení spotřeby energie rovnoměrně v průběhu dne.
Moderní energetika bude decentralizovaná na desítky až stovky tisíc různých zdrojů, jejichž výroba elektřiny nebude vždy pravidelná či předvídatelná. Princip agregace umožní sdružovat více výrobců do jedné větší, efektivnější, ale také z hlediska výroby elektřiny předvídatelnější skupiny. Tato skupina může zahrnovat více druhů elektráren od větrné po solární, které se mohou navzájem doplňovat. Agregovat navíc bude možné nejen výrobu, ale také spotřebu elektřiny. To znamená, že například, když bude nabídka elektřiny omezená, bude moci agregátor regulovat spotřebu odběratelů sdružení členů své skupiny. V rámci zákona půjde o činnost vykonávanou fyzickou nebo právnickou osobou, takzvaným agregátorem. Tato osoba bude sdružovat výrobu, spotřebu, ale také možnosti akumulace jednotlivých účastníků trhu s elektřinou s cílem nabídnout sdruženou flexibilitu na trzích.
Návrh zákona zejména upravuje podmínky pro vznik a provozování tzv. energetických komunit. Jejich účelem je podpora decentralizace zdrojů energie, zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické soběstačnosti.
Návrh zákona v této souvislosti zavádí institut sdílení elektřiny a nové účastníky trhu s elektřinou, tzv. energetická společenství. Tato společenství budou moci vyrábět elektřinu a sdílet ji do odběrného místa svého člena. Sdílet elektřinu budou moci také členové společenství vůči společenství a navzájem mezi sebou.
Návrh zákona dále upravuje Elektroenergetické datové centrum, jehož účelem má být zejména zajištění rozsáhlých datových výměn blízko reálnému času vyvolaných vstupem nových subjektů na trh a potřebných pro udržení spolehlivého provozu přenosové a distribuční soustavy.
Novela doplňuje předchozí novelu LEX OZE II v oblasti aktivního zákazníka, energetických společenství a datového centra, na všechny uvedené subjekty má akumulace, agregace a flexibilita přímý dopad.
Novela představuje díky zavedení akumulace a agregace flexibility zásadní posun v modernizaci české energetiky. Pokud se novela schválí do konce roku 2024, umožní akumulaci již od 1. 7. 2025.
Přijetí novely Lex OZE III přichází, ve srovnání se sousedními státy, s tříletým zpožděním. Přijetí legislativy pro akumulaci energie je uložena Evropskou unií a vychází z unijních směrnic. Vzhledem k tomu se očekává co nejrychlejší projednání a přijetí zákona. V opačném případě hrozí České republice miliardové pokuty od Evropské komise, nebo pozastavení čerpání některých dotací.