Lékař Nosek: Hranice možností obvoďáka jsou jednotky případů COVID-19
Praktičtí lékaři stojí v první linii boje s nákazou COVID-19. Nabírají informace o podezření na onemocnění COVID-19, sledují výsledky testů pacienta i průběh karantény. Starosti praktických lékařů v boji s koronavirem popsal krajský předseda Sdružení praktických lékařů Vysočiny Tomáš Nosek. Nosek ordinuje na zdravotním středisku v Telči.
„Praktický lékař má šanci zvládnout sledování jednotek případů karantény ve svém obvodě. Desítky případů už jsou problém. Děsím se představy o stovkách svých pacientů v karanténě,“ řekl doktor Nosek.
Lékaři primární péče byli v současné situaci nuceni upravit provoz svých zařízení tak, aby se pokusili minimalizovat kontakt koronavirem nenakaženého pacienta s potenciálně nakaženým. Navíc, pokud je to možné, snaží se ordinovat i distančně a hledat nestandardní řešení, aby pacient do ordinace osobně nemusel.
„ Všechna karanténní opatření zdržují, omezují a komplikují dříve běžný provoz a nesou i zvýšené nároky na personál, který navíc mnohdy i několik dnů v týdnu tráví nezanedbatelné množství času rozpočítáváním a distribucí pomůcek, aby bylo možno udržet provoz s kontaktním vyšetřením pacienta,“ popsal starosti lékař Nosek.
V současné době budovaný logistický systém vyšetření k ukončení karantény u pacientů s podezřením na COVID-19 není vzhledem k možnosti bezpříznakového nosičství z pohledu lékaře Noska šťastný. “Karantény nyní prakticky nelze ukončovat průběžně. Pacient se musí dostavit k vyšetření v určený den a v určeném čase mimo běžné ordinační hodiny ordinace. Zdravotník musí mít patřičné ochranné pomůcky – “skafandr”. Po návštěvě pacienta je nutné prostory ordinace desinfikovat. Pokud bychom tento postup nedodrželi, mohou být nákazou ohroženi ostatní pacienti a mohli bychom v karanténě skončit i my jako zdravotníci. Chyběli bychom tak čtrnáct dnů v boji s koronavirem,” uvedl Nosek.
„Pro ukončení karantény je důležité, aby pacient přišel v určenou dobu. Po jeho návštěvě je nutné prostory ordinace desinfikovat. Jinak můžeme skončit v karanténě i my jako zdravotníci a budeme čtrnáct dnů chybět v boji s koronavirem,“ dodal lékař Nosek.
Šťastnější je dle Noska přístup zvolený v některých jiných krajích, kdy se pro ukončení karantény využijí odběrová místa podobná těm, která slouží ke stanovení diagnózy onemocnění. Lékař ukončující karanténu vyšetření pouze indikuje a po provedení vyšetření může karanténu ukončit elektronicky vzdáleně na podkladě výsledku vyšetření, který je po provedení dostupný v elektronickém systému. Samotná vyšetření jsou pak prováděna kontinuálně v časových slotech odběrovým místem a nedochází tak ke zbytečnému prodlužování karantény.
Závěrem je třeba pouze poprosit pacienty o pochopení, pokud uvidí unaveného a frustrovaného praktického lékaře, aby mu odpustili, protože je to také jen člověk…