Krize vysočinské úzkokolejky: dopravní smlouva s Krajem Vysočina není podepsaná
Poslední obchodní sezóna jindřichohradecké úzkokolejky. Tak pojmenovávají železniční nadšenci obchodní krizi mezi soukromým dopravcem Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a Krajem Vysočina. Dodatek smlouvy na letošní rok zatím stále není podle informací Občasníku podepsaný oběma stranami, Kraj Vysočina dokonce přestal hradit zálohy „ze zákona“ na zajištění dopravní obslužnosti.
Smlouva s Vysočinou nepodepsána
Částkou 61,029 koruny za ujetý kilometr bude kompenzovat Jihočeský kraj i Kraj Vysočina v letošním roce provozní ztrátu Jindřichohradeckých místních drah (JHMD). Domluvili se na tom ve čtvrtek 26. března 2015 představitelé regionů, přes které tato úzkokolejka jezdí, s dopravcem.
„Konečně jsme se dohodli na tom, že můžeme doporučit radě kraje, aby příští týden schválila, že JHMD mohou zajišťovat dopravní obslužnost ve stejném rozsahu, jako v uplynulém roce,“ potvrdil jihočeský krajský radní pro dopravu Antonín Krák.
Podle výpočtu 61,029 koruny za tzv. ujetý vlakkilometr, uhradí v rámci kompenzace oba kraje JHMD částku přesahující 21 milionů korun, z toho necelých 11 milionů dá Jihočeský kraj. „Naším cílem je jednoznačně zachovat provoz této úzkokolejky i do dalších let, i když nás to bude něco stát. JHMD mají stoletou tradici a zároveň jsou neodmyslitelnou atrakcí, která do našich regionů pravidelně láká řadu turistů,“ shodují se Krák s náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Liborem Jouklem.
Podle informací Občasníku ale není dosud podepsána smlouva s Krajem Vysočina. Ještě na konci června byl cítit určitý optimismus z politických kruhů jihočeské politiky. Deset ze sedmnácti zastávek na úzkokolejce z Jindřichova Hradce do Obrataně leží na území kraje Vysočina.
Spor o ztrátovost
Jádro sporu mezi Jindřichohradeckými místními drahami (JHMD) a Krajem Vysočina bylo totiž v minulosti poměrně jednoduché a spočívalo v rozdílném chápání skutečnosti, jakou částku má odpůrce navrhovateli hradit za jeho služby (plnění závazku veřejné služby). Kraj Vysočina jako odpůrce byl přesvědčen, že za každých okolností je povinen hradit pouze částku uvedenou jako maximální (resp. částku menší, pokud by skutečná prokazatelná ztráta byla menší než tato maximální částka). JHMD byl naopak přesvědčen, že nelze vycházet z jeho pouhého předběžného odhadu prokazatelné ztráty, ale rozhodující byla jeho skutečná prokazatelná ztráta – a právě tato ztráta by mu měla být Krajem Vysočina hrazena v plné výši.
Především se v obchodním vztahu uplatňuje svobodná vůle smluvních stran, jejímž důsledkem je, že strany se na společné smlouvě dohodnout mohou, avšak nemusejí.
JHMD jako dopravce už při předkládání svého odhadu prokazatelné ztráty byl nucen provést tento odhad nanejvýš precizně, neboť věděl, že pokud bude jeho nabídka vybrána a jeho ztráta bude následně vyšší než jeho vlastní odhad, půjde tato ztráta k jeho tíži. Tato situace nastala v letošním roce.