Kriminálník Josef: vězeňské motáky generálmajora in memoriam Josefa Robotky
Server Obcasnik.eu má k dispozici vedle osobních deníků z doby Protektorátu Čechy a Morava i vězeňské motáky Josefa Robotky. Byl zatčen 24. července 1949 doma ve Velké Bíteši a odvezen do Prahy.
V motácích uklidňoval svou rodinu nadějí v dobrý konec:
„Moje situace je nyní podstatně lepší a doufám, že to do konečného vítězství vydržím. Posiluji se vzpomínkami ve vás všechny a velmi se těším, že vás všechny ve zdraví uvidím,“ píše v motáku Robotka.
Vězeňské motáky obvykle podepisoval „kriminálník Josef“ .
Podplukovník Josef Robotka byl zatčen 25. července 1949, společně s ním uvěznili také dalšího člena „Rady tří“, bývalé pravicové odbojové skupiny majora Zdeňka Žárského. Oba muži se měli dopustit špionáže, která spočívala v obvinění, že potají udržovali písemný styk s bývalým podplukovníkem gšt. Aloisem Šedou, který po Únoru uprchl a v západním Německu pomáhal organizovat agenturní síť, která do ČSR vysílal kurýry.
Ve dnech 26. a 27. května 1950 se odehrálo jednání Státního soudu v Brně, před nímž stanulo dvanáct obviněných, Josef Robotka byl jako hlavní osoba údajné skupiny odsouzen k trestu smrti, dva další důstojníci, František Procházka a František Zajíček byli potrestáni doživotním vězením. Ostatní obvinění vyslechli rovněž dlouholeté tresty odnětí svobody.
Robotka se odvolal k Nejvyššímu soudu. Argumentoval, že se činnosti nedopustil ze zištných důvodů, namítal, že velezrady se nedopustil vůbec, soud však jeho odvolání zamítl. Poté, co mu Klement Gottwald neudělil milost, čekala jej cesta na popraviště.
Ráno 12. listopadu 1952 Josefa Robotku předali na nádvoří věznice Praha-Pankrác v 5.40 katu. Při zahájení exekuce Robotka řekl jen : „Bylo mně slíbeno…“, větu však již nemohl dokončit.
V roce 1967 jeho spoluobvinění požádali o rehabilitaci, při hlavním líčení před Krajským soudem v Brně se ukázalo, že přiznání byla z obviněných vynucena mučením a celý případ konstruovaly tajné služby.