Kočí (ČMOS Vysočina): Stávkovat ve školách smysl má
Odborové organizace ve školách na Vysočině připravují podmínky pro středeční stávku. V praxi to znamená připravit seznamy stávkujících učitelů a předat je vedení školy, aby mohla být zajištěna výuka.
„Sliby se mají plnit, ale neplní. Pan ministr nabízí tu 1750 Kč všem, za 2 dny 2200, za další dva dny 2700, pak s premiérem po jednání s odbory uvedou, že z celké částky, o kterou se zvýší objem mzdových prostředků by to mělo být rozděleno 75% na tarify (asi 9,1%) a 25% na nadtarify, aby za 3 dny spolu oznámili, že tarify se zvýší o 8%. Požadavek odborů podporují i asociace, pracující ve školství (CSZESHA, asociace ředitelů gymnázií…) Tarif zaměstnanec dostat musí, je dán zákonem. S nadtarifní částkou je to jiné, velká část zaměstnanců je bez osobního příplatku, bez odměn. Již nyní ve školství chybí 6.000 učitelů a prognoza je horší. A novým učitelům ředitel tarif musí dát, kdežto na nadtarif nastupující učitel ani nárok nemá,“ uvedl předseda vysočinských školských odborů Rudolf Kočí.
Odborové organizace na školách už dostali z centrály pokyny pro organizování stávky učitelů (více zde).
Stávka může způsobit problémy především na venkově. Stávkující učitelé by se měli podle Sdružení místních samospráv ČR podílet alespoň na hlídání dětí v družinách. Obce vítají, že reforma navyšuje objem prostředků pro regionální školství a přináší předvídatelnost financí, což právě zabezpečí existenci i menších škol na venkově.
“ Přestože respektujeme právo zaměstnanců stávkovat, obce budou z výše uvedeného důvodu apelovat na základní a mateřské školy, které zřizují, aby se do stávky nezapojovaly. Právě v menších obcích, kde je ztížená zastupitelnost učitelů, stávka v tak brzkém termínu způsobí rodičům, školám a obcím největší problémy,“ dodává předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.