Koaliční motiv milicionářské žaloby na minulost
Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Josef Pavlík z hnutí ANO neměl jinou možnost, jak zachránit svou pozici v hnutí ANO než civilní žalobu. Ani bezpečnostní prověrka na stupeň „vyhrazené“ ani čisté lustrační osvědčení nemůže vysvětlit Pavlíkovu životní etapu v KSČ.
Působení v KSČ jako životní etapu Josef Pavlík úplně vynechal ze své politické minulosti. Zamlčel ji při vstupu do hnutí ANO, zamlčel ji v předvolební kampani a vyplatilo se mu to. Stal se lídrem hnutí ANO, po té i náměstkem hejtmana.
Když ODS jako koaliční partner hnutí ANO dala najevo, jak moc vadí členství v Lidových milicích jako nelegální ozbrojené armádě totalitní strany, začal lídr ANO shánět dokumenty pro udržení koalice. Čisté lustrační osvědčení ani bezpečnostní prověrka Pavlíkovi nemohla stačit.
Místo tiše očekáváné rezignace náměstka hejtmana přišel soudní útok. Koaliční partnery tím Pavlík uklidnil a získal i lepší pozici v hnutí ANO před očekávaným vysvětlováním zatajeného členství v KSČ na stranické přihlášce. Členství v hnutí ANO mohlo Josefu Pavlíkovi vzniknout pouze pravdivým a úplným vyplněním členské přihlášky.
Zamlčení důležitých informací ve vlastním životopisu by asi stačil v každé firmě k ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Pokud chce hnutí ANO řídit Kraj Vysočina jako vlastní firmu, může uplatnit v politice i zásady pravidel pro fungování firem.
Dnes drží vysočinskou koalici pohromadě jen Pavlíkova žaloba, pasivita sociálních demokratů a mlčení ODS. Mlčení ODS i mlčení hnutí ANO k minulosti lidového milicionáře umožňují oběma politickým stranám spokojené koaliční soužití na Vysočině. S účastí lidového milicionáře v krajské politice nikdo nepočítal, lídři politických stran se rychle domluvili na řešení situace žalobou na milicionářskou minulost. A než soudy rozhodnou, mohou politici hnutí ANO i ODS společně spokojeně panovat na Vysočině.