Kdo poslední viděl druhou nejstarší tramvaj Česka? Chátrá v kdesi Jihlavě
Podle památkářů je jihlavská tramvaj druhou nejstarší dochovanou tramvají v České republice, po plzeňské tramvaji z roku 1899. Jihlavský Magistrát si stále neví rady, jak unikátní historickou památku zachránit. Pokusy o záchranu první jihlavské tramvaje skončily loni na jaře (více zde).
Celkem tři tramvaje byly do Jihlavy dodány před sto deseti lety. Vozy č. 1 a 2 dne 26. srpna 1909 slavnostně zahajovaly jihlavskou tramvajovou dopravu, vyzdobené květinami a také rakousko-uherskou vlajkou.
Po ukončení provozu v Jihlavě roku 1948 byly všechny jihlavské vozy dodány do Opavy.V letech 1949–1951 jezdil vůz v Opavě, kde dostal evidenční číslo 13, z provozu byl pak vyřazen v únoru 1951.
Po vyřazení z opavského provozu byla tramvaj či její vozová skříň prodána soukromé osobě, aby sloužila jako zahradní domek.V roce 1976 ji spolu se zahradou, kde stála, zakoupil nový majitel, který souhlasil s návratem do Jihlavy.
Zastupitelstvo Jihlavy v čele s primátorem Jaroslavem Vymazalem (ODS) původně schválilo na rekonstrukci tramvaje částku přes jeden a půl milionu korun. Do výběrového řízeni se ale nikdo nepřihlásil.
V polovině prosince 2018 tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek uvedl dotaz, jak se jmenuje úředník, který viděl jako poslední první jihlavskou tramvaj, jako jeden z příkladů, jak bizarní dotazy (žádosti o informace) posílá jihlavskému magistrátu jistý občan podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Z jiných okolností tajemník Zámek vyvozoval, že tomuto občanovi nejde až tak o informace, ale o určitý šikanózní postup vůči městu či úřadu. Primátorka Karolína Koubová v té souvislosti pro iDnes.cz uvedla, že vnímá právo na informace jako jeden z důležitých způsobů veřejné kontroly státních institucí, nicméně nemůže být nástrojem šikany nebo prostě hračkou pro někoho, kdo se zneužitím práva dobře baví, protože lidskou práci a veřejné peníze vynaložené na řešení těchto ‚fórků‘ bychom rozhodně uměli využít smysluplněji.