K reorganizačnímu plánu jindřichohradecké úzkokolejky mají obce velmi ostražitý postoj
Počátkem prosince opustila společnost SWIETELSKY Rail CZ řady zachránců jindřichohradecké úzkokolejky. Autor reorganizačního plánu Jan Kysela představil novou variantu záchranného plánu a snaží se udržet důvěru obcí v možnostech podílet se na obnovení provozu jindřichohradecké úzkokolejky.
Obce by se měly stát partnery v záchraně úzkokolejky a vzít si úzkokolejku do pronájmu na desítky let, ovšem bez možnosti úzkokolejku vrátit. Ukazuje se, že bude potřeba dofinancovat omezenou údržbu dráhy za poslední desítky let.
Bývalý majitel úzkokolejky po kolejích sice od státu dostával příspěvky od Státního fondu dopravní infrastruktury, přesto se stav kolejí zhoršoval až se tratě staly nesjízdnými. Ukazuje se, že nestačí dráhu zprovoznit papírově skrz nové provozní papíry od Drážního úřadu, ale je nutné ji zprovoznit i reálně.
Klíčovou osobou bude nový jednatel Správy úzkokolejných drah, což bude jednoduše řečeno „správce kolejí“. Správce kolejí bude potřebovat podstatně větší přísun finančních prostředků, než současně plánovaných dvě stě čtyřicet tisíc korun ročně. Náklady na odstranění několika tisíc vad různého stupně bude vyžadovat peníze i úsilí traťových dělníků. Obojí dnes úzkokolejka nemá.
I když by autor reorganizačního plánu Jan Kysela asi velmi stál o města a obce jako součást reorganizačního plánu a usilovně jim vysvětluje přínos obnovení provozu úzkokolejky pro turistický ruch regionu, města a obce jsou i nadále velmi ostražité k možnosti podat pomocnou ruku k záchraně úzkokolejky.
Problémy úzkokolejky ještě zvýšil odchod Swieteláků, což jsou experti na údržbu železničních tratí. Důvěra se těžko získává, ale lehce ztrácí. Obyvatelé měst a obcí na trati úzkokolejky si zvykají na dopravní obslužnost regionu prostřednictvím autobusové dopravy. Malé dráze tak zůstává role magnetu pro turisty. Malá dráha musí opět získat přitažlivost a pozornost veřejnosti. Zatím přitahuje pozornost jen růstem problémů.