Jihlavská škola nedostatečně řeší šikanu, zjistila školní inspekce
Na základní škole T. G. Masaryka zjistila Česká školní inspekce nedostatečné řešení šikany v osmých a devátých třídách. Nález školních inspektorů se opírá o pohovory s žáky a učiteli včetně ředitelky školy i o kontrolu dokumentace školy.
Školní šikanování je nemoc skupinové demokracie a má svůj zákonitý vnitřní vývoj. První stadium se v podstatě odehrává v jakékoliv skupině. Všude je někdo neoblíbený nebo nevlivný, na jehož úkor je se dělají „legrácky“. Pak to ale jde dál, skupina si najde jakéhosi „otloukánka“. Třetí stadium je už klíčové, kdy se vydělí jádro útočníků a systematicky začne šikanovat nejvhodnější oběti. Do této chvíle lze věci jasně řešit. Následně ale dojde k bodu zlomu, kdy se šikanování stane nepsaným zákonem i pro opravdu slušné děti a celá skupina se stává krutou. V pátém stadiu – totalitě – se stane šikanování skupinovým programem.
„Školní poradenské pracoviště na základní škole TGM identifikovalo šikanu, ale důsledně ji neřešilo, což je i důvodem identifikovaného čtvrtého stupně stádia šikany. Problém se zpravidla podaří řešit dříve, a tedy i snáze a v nižším stupni ohrožení společenského ohrožení,“ uvedl mluvčí České školní inspekce Karel Kovář.
Čtvrté stadium šikany je obecně definováno tak, že normy agresorů jsou přijaty většinou a stanou se nepsaným zákonem. V této době získává neformální tlak ke konformitě novou dynamiku a málokdo se mu dokáže postavit. Platí „Buď jsi s námi, nebo proti nám.“ U členů „virem“ přemožené skupiny dochází k vytvoření jakési alternativní identity, která je zcela poplatná vůdcům. I mírní a ukáznění žáci se začnou chovat krutě – aktivně se účastní týrání spolužákaa prožívají při tom uspokojení.
„Šikana je nemoc školního života, podobně jako chřipka v lidském životě. Až zjistíte, že jste nemocný, můžete nemoc léčit. Medializace tohoto případu působí až nevhodně na další řešení situace. čši působí na školy a školní pracovníky, aby se nebáli šikanu přiznat jako nemoc školní života a řešit ji,“ uvedl Roman Křivánek z Vysočina education.
Přístup Statutárního města Jihlavy k dalšímu řešení zjištěné šikany bude důležitý i pro další podobné případy v budoucnu. „Bude důležité, jestli ředitelé škol začnou mít strach přiznat šikanu jako problém a budou se snažit problém skrývat z obavy z reakce rodičů a zřizovatele, nebo zvolí otevřený přístup k problému šikany. Vím o finském modelu (KiVa), který paní ředitelka zvolila, jako komplexní řešení“ dodal Křivánek.
Podle závěrečné zprávy neprobíhá průběžná cílená práce s kolektivy žáků zaměřená na prevenci nevhodných vztahů mezi nimi.
Podrobnější informace nejsou k dispozici vzhledem k tomu, že jde o osoby mladší patnácti let.
K dalšímu postupu při řešení problému je svolána porada s vedení školy se zřizovatelem. V ročníku zasaženém formou šikany působí jako třídní učitelka i jihlavská zastupitelka Marie Palánová (KDU-ČSL).
Podle informací z okruhu rodičů je problém složitější, může jít o kombinaci několika sociálně patologických jevů, které není v souladu s morálními, sociálními či právními normami společnosti. A situace je tím složitější, že jde o dětský kolektiv.
“ Škola a zřizovatel musí provést opatření k nápravě. Tedy rychle a důsledně zavést systém prevence, využít spolupráce s odbornými pracovišti. ČŠI následně vyhodnotí, zda opatření jsou dostatečná a účinná a rozhodne o případném dalším postupu. V případě nekonání ředitelky školy může ČŠI navrhnout odvolání,“ dodal mluvčí České školní inspekce Karel Kovář.
AKTUALIZOVÁNO: Náměstek primátora Richard Šedivý (ANO) vyjádřil své touhy k odvolání ředitelky školy přímo zde. Pro zamezení dalšího výskytu šikany vedení školy nasazuje metodu KiVa Koulu (více zde).