Inkvizice a prověrková komise názorů zastupitelů Jemnice

Spolek za dobrý život na Jemnicku začal aktivně vyhledávat mezi místními politiky kacíře, kteří by byli ochotní podporovat moderního zemědělce Josefa Koláře v záměrech revitalizace místního zemědělství. Metody spolku jsou podobné metodám středověké inkvizice. Inkvizice sloužila jako krutý nástroj vládnoucího křesťanství ve středověku, proti kacířům, která byla i třeba pod lživým udáním upalována na hranici a mučena za těch nejhorším podmínek a bez možnosti obhajoby.

Historicky vznikla inkvizice v době, kdy lidé hluboce věřili, že právě inkvizice je ta správná věc k úplné očistě společnosti od všeho zlého a neznámého, od všeho, čeho se báli a nedokázali to vysvětlit, nebo nad tím ani nepřemýšleli a prostě to jen tak bez důkazů a iracionálně odsoudili.

Oběti středověké inkvizice se dobrovolně podvolili vyšetřování v přesvědčení o své nevině, která jim ale později nebyla moc platná. Ve vězení mohl být odsouzený až několik měsíců, dokud nebyl řádně prověřen a dokud nebyly proti němu vzneseny další důkazy.  Důkazy se získávaly mučením. Pokud se obžalovaný přiznal, jeho majetek propadl církvi, byl odsouzen podle inkvizičních zákonů a jako hříšník skončil na hranici. Přirozeně inkvizice měla zájem na tom, aby se obžalovaný přiznal co nejdříve, protože tím se zkracoval nutný pobyt ve vězení. Ten si sice obžalovaný platil ze svého, ale jeho majetek po případném odsouzení šel nejdříve na úhradu vězení. V případě propuštění obžalovaného ale majetek církvi nepropadl. 

Prokázat nevinu tváří v tvář soudu inkvizice bylo už ve středověku nemožné. Inkvizice jednala v zájmu všech, proti jednotlivci. Církev svatá odstraňovala prostřednictvím inkvizice jednotlivce s odlišnými názory.

Aktivisté v Jemnici rozesílají udání zastupitelům města na ty, kteří podporují záměry zemědělce Josefa Koláře. Kolář byl oceněn titulem Manažer roku pro oblast zemědělství a snaží se obnovit zemědělskou činnost místního zemědělského družstva. Radní Ervín Reegen se ohradil vůči metodám, které aktivisté používají jako nástroj politického vlivu.

Metody aktivistů jsou metodám středověké inkvizice velmi podobné, snaží se z veřejného života vytlačovat jednotlivce s odlišnými názory. Jednotlivci s odlišnými názory přitahují aktivisty jako terč, na který zaměří palbu nenávistných oznámení.

Činnost aktivistů ze spolku Za dobrý život na Jemnicku bývá přirovnávána i k činnosti prověrkových komisí KSČ ze sedmdesátých let. Prověrkové komise zkoumaly politické postoje členů KSČ k intervenci vojsk Varšavské smlouvy. Na základě výsledků, ke kterým prověrkové komise dospěly byla řada členů KSČ ze strany vyloučena. Vyloučení z KSČ znamenalo propuštění ze zaměstnání za protisocialistické postoje.

Aktivisté ze spolu Za dobrý život na Jemnicku si zastupitele města rozdělili k telefonickým pohovorům a dále hledají na nich nějaký ten škraloupek, který by je přiměl ke změně názoru. Místní politice Jemnice vládnou metody středověku i nedávné minulosti. Od radního Reegena zazněl názor o nutnosti postavit se metodám podobným středověké inkvizice a prověrkových komisí KSČ. Tahle období lidstvo překonalo s tím, že se nesmí opakovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů