Hynaisův akt Varianta „Pravdy“ jede na výstavu v Centre Pompidou-Metz
Kraj Vysočina dal souhlas se zapůjčením obrazu Varianta „Pravdy“ na výstavu do prestižního francouzského muzea Centre Pompidou-Metz.
Vojtěch Hynais patřil ke „Generaci Národního divadla“, tvořil svá díla v pařížském ateliéru. Často hledal vhodné modelky pro své obrazy, až mu jednoho dne jeho francouzský přítel přivedl do ateliéru okouzlující dívku, která se živila jako pradlenka. Bylo jí teprve šestnáct let a jmenovala se Marie-Clémentine Valadon. Ta Hynaise natolik učarovala, že se nakonec stala tváří anděla na oponě Národního divadla. I na obrazu Varianta pravdy je pradlenka Marie Valadon. Barevně je propracován pouze čelně namalovaný ženský akt sedící na okraji studny, zahradní zákoutí je jen lehce načrtnuto v hnědozelených a fialových tónech. Atributem určujícím námět kompozice je zrcadlo, které žena drží v levé ruce.
Zajímavý je životní osud modelky Hynaisova obrazu: Marie se narodila v roce 1865 jako nemanželské dítě chudé pařížské pradleny. Do školy chodila jen do svých jedenácti let, potom už pracovala. Její slibnou kariéru cirkusové artistky přeruší v patnácti letech pád z hrazdy. Pak se ocitá na Montmartru a rychle zapadá mezi bohémskou společnost. Stává se vyhledávanou modelkou, ale pro mnohé i něco víc. Henri de Toulouse- Lautrec ji inspiruje ke změně jména na Suzanne, objevuje její výtvarné nadání a začne jí dávat hodiny.
Suzane Valadon neměla žádné formální vzdělání, malovat se naučila od umělců, kterým stávala modelem. Nikdy nebyla omezena tradicí, nepřidržovala se žádného konkrétního uměleckého směru a hnutí.
Valadonová malovala až do vysokého věku. Mezi rokem 1933 a svou smrtí pravidelně vystavovala na Salon des Femmes Artistes Modernes společně s dalšími ženami–umělkyněmi. Při práci na obraze utrpěla mrtvici, které ve věku 73 let podlehla 7. dubna 1938. Je pohřbena na hřbitově Saint Ouen v Paříži.