Hranice transparentnosti místní politiky Pirátů, Zelených a TOP09
Transparentnost označuje v politice požadavek na průhledné a veřejně přístupné jednání ze strany místních politiků a zastupitelů. Průhledné čili transparentní je pro pohled občana to, co politik nezakrývá.
Mimořádné jednání Zastupitelstva města Jihlavy po náhlé rezignaci lídra KDU-ČSL Jaromíra Kaliny na funkci náměstka ovšem příliš transparentní nebylo. Koalice neschválila program (více zde) a zahájila informační seminář na kterém se mohli místní politice otevřeně informovat, aniž by volič věděl o co se vlastně zajímali.
Koalice Pirátů, Zelených a TOP09 přiznala přesvědčení o „narovnání komunikace a vzájemných vztahů uvnitř úřadu i navenek“ (více zde). V čem je problém komunikace a vzájemných vztahů uvnitř úřadu i navenek už ŽiJ neprozradilo.
“ Neveřejné projednání se nám tedy v takovém případě jevilo jako jediná možnost, jak předat i všem ostatním kolegům maximum informací. V neposlední řadě je třeba uvést, že v rámci navrženého semináře byla přítomná právní kancelář Bánský a byla připravena jak odpovídat na veškeré dotazy ze strany opozice, tak vyvrátit obavy Ing. Jaromíra Kaliny, který ovšem tuto nabízenou možnost otevřené diskuse opět odmítl,“ stojí dále v prohlášení.
Na řádném jednání Zastupitelstva města Jihlavy už bude muset být schválen program jednání včetně rozpravy zastupitelů. Této rozpravě už budou moci být přítomní občané města ať už osobně nebo prostřednictvím on-line přenosu.
Piráti, Zelení, TOP09 tak názorně ukazují, kde jsou hranice transparentnosti jejich politiky: Z mimořádného zastupitelstva a neveřejného semináře se objevilo jedno tiskové prohlášení (dokument přímo zde). Co všechno se zastupitelé dozvěděli na mimořádném semináři si samozřejmě ponechali pro sebe.
V prohlášení Pirátů, Zelených a TOP09 chybí jakákoliv reakce na otevřený dopis zastupitele Kaliny (více zde). Snad příště.