„Hokejová zabijačka“: seminář Tomáše Kotrby a Petra Buzka v parlamentu
Seminář o problémech mládežnického hokeje v parlamentu České republiky pojmenoval server Extra.cz názvem „Hokejová zabijačka“ . Sešli se na něm zástupci jihlavské a jindřichohradecké skupiny se zástupci vedení Českého svazu ledního hokeje. V úvodu semináře nastínil svůj případ Tomáš Kotrba z Jihlavy (nezmínil se o vyjednávání podmínek návratu do Dukly Jihlava). Spolu s Tomášem Kotrbou, Petrem Buzkem se semináře účastnil i komunistický zastupitel Stanislav Doležal. O zrušené registraci svého syna hovořil Tomáš Kotrba jako o odvetném opatření hokejového klubu, město Jihlava se podle Tomáše Kotrby snaží o narovnání situace. V Jindřichově Hradci, Jihlavě, Pelhřimově a v budoucnu možná i v dalších klubech se rozklad mládežnického hokeje v klubu koná podle podobného scénáře: z podezření rodičů klíčí snaha zkontrolovat klubové hospodaření, pak následují žádosti o informace. A po nich ústní konflikt, část rodičů je frustrována přístupem klubu a opouští klub. Mládežnické hráče ale „vlastní“ stávající klub a nemohou volně odejít do nového klubu, který založili jejich rodiče. Stávající klub může žádat odstupné. Dukla Jihlava zrušila registraci a tím se vyhnula sporům o odstupné. Následovala mediální odvetná kampaň.
„Nedělejme z toho konflikt nespokojených rodičů se „zlým“ hokejovým svazem,“ prohlásil na semináři Petr Bříza (HC Sparta Praha). Petr Bříza je manažerem Sparty a upozornil, že při zrušení odstupného by před každou sezónou žádalo kolem osmdesáti rodičů talentovaných dětí o šanci odehrát sezónu ve Spartě. „Odstupné chrání malé kluby,“ dodal Bříza.
„Demokracie zůstala před branami zimních stadionů,“ řekl Miroslav Palaščák. Rodiče jsou při přestupech „vydíráni“ a nuceni k zaplacení odstupného místo klubů. Problém začíná klíčit ve chvíli, kdy se malý hokejista rozhodne stát profesionálním hokejistou a to někdy kolem dvanácti až třinácti let věku. Rodina pak malého hokejistu podporuje často až do krajnosti. Problémy se často stupňují, pokud se zastaví cesta malého hokejisty k vysněnému angažmá v profesionálním hokeji a kariéra malého hokejisty nabere sestupnou tendenci.
Řešením by mohla být novela Zákona o podpoře sportu, která by nasměrovala „státní“ peníze přímo na jednotlivé hráče v mládežnickém hokeji. Mohlo by jít o částku kolem dvou a půl tisíce korun na sezónu. Na hokejovém semináři se dohodlo ustavení pracovní skupiny (2 poslanci, 2 zástupci jihlavské skupiny, 2 zástupci ČSLH).