Hnědé kontejnery na bioodpad budou v Jihlavě už jen u bytových domů, občané je přetěžovali
Kontejnery na bioodpad se aktuálně ruší ve všech částech Jihlavy od Antonínova Dolu až po Popice včetně Horního Kosova. Budou stažené i z vnitřního města a Bedřichova. Úředníci Magistrátu si všimli jejich přetěžování. S přetíženým kontejnerem lze jen obtížně manipulovat a dochází k jeho poškození, protože jej běžné svozové vozidlo nezvedne a je nutné zajistit svoz autem s hydraulickou rukou.
Jihlava postupně ruší 1 100 l kontejnery na bioodpad v lokalitách, kde převažuje zástavba rodinných domů. Většina jejich majitelů totiž využívá vlastní přidělenou nádobu nebo dotovaný kompostér na svém pozemku a hnědý kontejner je proto podle Magistrátu v daném místě zbytečný.
Pokud někdo z vlastníků rodinných domů zatím individuální nádobu na bioodpad nemá, může o ni zažádat. Stejně jako o koupi dotovaného kompostéru. „Žádosti přijímáme na našem odboru, konkrétně na oddělení služeb v životním prostředí,“ poradila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.
Místa po hnědých kontejnerech budou moci pracovníci odboru životního prostředí nově využít například na nádoby na plast nebo papír. „Hnědé kontejnery jsme do veřejných stáních umisťovali při zavádění sběru bioodpadu. V současné době, jak už bylo řečeno, má většina vlastníků rodinných domů hnědé popelnice nebo kompostéry. Kontejnery na bioodpad proto zůstanou už jen v lokalitách s bytovými domy,“ vysvětlila Katarína Ruschková.
Hnědé kontejnery jsou navíc podle úředníků Magistrátu primárně určeny pro bioodpad z kuchyní, nikoliv pro zahradní odpad, který do nich obyvatelé zejména lokalit s rodinnými domy dávali. „O něj se musí vlastníci zahrad postarat sami a nabízíme jim k tomu jak dotované kompostéry, tak i možnost tento odpad bezplatně odevzdat na kompostárně v Henčově. Menší množství bioodpadu lze odevzdat i na kterémkoliv sběrném dvoře,“ upozornila Ruschková.
Ačkoli do hnědých popelnic lze teoreticky vyhazovat spoustu různých druhů biologického materiálu (tráva, zbytky rostlin, zbytky ovoce, větvičky), je třeba mít na paměti, že jsou tyto nádoby prioritně určené na biologicky rozložitelné zbytky z kuchyně. Větší množství bioodpadu (velké množství trávy, nadúroda ovoce, kořeny, velké větve) je třeba kompostovat na vlastní zahradě popřípadě jej odvézt na sběrný dvůr nebo na kompostárnu v Henčově, jak tomu běžně bylo před zavedením hnědých popelnic na bioodpad.
Problémem je také čistota bioodpadu – v nádobách často končí zejména různé typy sáčků, což znemožňuje jeho využití na kompostárně. Tyto faktory se samozřejmě projevují v nákladech na odpadové hospodářství města. „Je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Bioodpad tvoří až 40 % obsahu našich popelnic, přitom existuje mnoho možností, jak jej vytřídit a zajistit, aby nepřišel nazmar. Zelený odpad ze zahrad přece nemusí končit v hnědém kontejneru nebo jako komunální odpad na skládce pod zemí ani ve spalovně. Nejekologičtější variantou je, pokud si vyrobíme vlastní kompost, který použijeme na vlastní zahrádce,“ doplnila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.