Hlavní partner jihlavských Vánoc dostal statisícovou pokutu za znečištění ovzduší

Společnost pro zpracování elektroopadu Eviropol několik let nesprávně používala technologii, což vedlo k vypouštění znečišťujících látek a znečištění nadstřešního tělesa klapek a rukávového filtru. Enviropol neuspěl s polehčující okolností o společenské prospěšnosti provozu. Vyměřená pokuta tři sta padesát tisíc korun platí.

Společnost Enviropol je například jedním z hlavních partnerů jihlavských Vánoc. Manažerka jihlavského závodu Enviropol Pavla Marušová spolu s primátorem Jihlavy Petrem Ryškou a hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem při zahájení adventu na jihlavském Masarykově náměstí z pódia slavnostně rozsvítila vánoční strom včetně celé výzdoby města.

„Je nám velkým potěšením, že se můžeme podílet na této slavnostní chvíli a na náměstí se během adventu společně potkávat v takové krásné atmosféře, kterou Jihlava podle mého ještě nezažila. Letošní Jihlava k Vánocům opravdu stojí za to,“ podotkla při zahájení Pavla Marušová.

Po uvedení do provozu v roce 2016 provedla společnost Enviropol změny technologie, které ovšem nebyly schváleny. Společnost Enviropol byla inspektory životního prostředí potrestána za to, že provozovala stacionární zdroj v rozporu s povolením. Trestáno v tomto případě tedy není poškozování životního prostředí, ale faktický zásah soukromoprávního subjektu do pravomoci správního orgánu schválit používané technologie. Únik závadného prachu do ovzduší byl proto skutečností pouze podpůrnou, která na otázce viny a výše pokuty nic nemění.

 Soud neměl pochybnosti o tom, že z rukávového filtru prach unikal. Avšak to, že nějaký prach z rukávového filtru unikal, ještě nevypovídá nic o přesném složení odebraných vzorků – tedy že prach obsahoval vysoké množství těžkých kovů zjištěných laboratorními rozbory.

Správní orgány přitom žalobkyni nevytýkaly jen únik prachu jako takový, ale též únik prachu s obsahem těžkých kovů. Tento skutek však nebyl dostatečně prokázán.

Eniviropol neuspěl u soudu ani s námitkou, že škodlivé látky odebrané ve vzorcích ze střechy provozovny ve které provádí likvidaci elektroodpadu, mohly pocházet od jiného výrobce z průmyslového areálu na území města Jihlavy. Společnost SWOBODA CZ, s.r.o. provozuje lisovnu plastů Hruškové Dvory a plynovou kotelnu (palivo je zemní plyn), společnost DOORNITE s.r.o. vyrábí dveře (zpracovává dřevo), společnost KOSYKA, s.r.o. provádí montáž konektorů a výrobu kabeláží pro spotřební elektroniku, automobily a investiční elektroniku a společnost KRONOSPAN, spol. s r.o. se zabývá dřevovýrobou. Tyto společnosti tak nemohou být emitentem posbíraného prachu s obsahem těžkých kovů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů