Hlas primátora Chloupka (ČSSD): Chod Magistrátu by se dal zlepšit

Vedení města Jihlavy připravuje organizační opatření ke zvýšení kvality materiálů předkládaných od úředníků města k rozhodnutí radním města. Ve hře jsou dva návrhy: Každý návrh musí projít přes tajemníka města nebo jenom cestou vedoucích odborů úřadů. V obou případech jde i o to, kdo bude garantovat správnost a úplnost předložených materiálů. Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek poskytl Občasníku exkluzivní rozhovor k chystaným změnám.

Rudolf Chloupek

 

– Který návrh podporujete jako primátor města?

Tajemník jako ředitel úřadu by měl o každém návrhu pro Radu města vědět. Nemusí ho podrobně číst, musí ručit za to, že je kompletní se všemi stanovisky. Nemůžeme považovat tajemníka za „děda vševěda“, který musí o všem vědět a za vše odpovídat. Často jsou obžalováváni radní města a musí odpovídat policejním vyšetřovatelům na otázky typu „věděl jste o tom a tom riziku?“ Zkrátka doba je taková a pokud by se úředník města pokoušel podstrčit Radě města schválení materiálu výhodném pro jeho známého, tak by se na to přišlo a nesl by odpovědnost. Třeba v kauze pražské Opencard odsoudili nejdřív úředníky a pak i politiky.

– Budete mít klidnější spaní s garanční doložkou úředníků pro rozhodnutí radních a zastupitelů města?

Osobně tomu nepřikládám význam z pohledu mého spaní, ale má to význam z pohledu na vyšší kvalitu práce úředníků. Celý návrh s garanční doložkou by měl zvýšit kvalitu práce úředníků. Vidím jako krajský zastupitel systém práce krajského úřadu: popíše se problém, najde se řešení a přijme se usnesení. Tenhle systém v Jihlavě nemáme, zoufale se prokousáváme přílohami návrhů. Chybí doporučení řešení. Materiály by měly být srozumitelnější pro zastupitele.

-Jak by měl vypadat ideální návrh od úředníků pro Radu města, pro Vaše ideální rozhodování jako člena Rady města?

Měl by mít popis problému s vyjádřením dotčených odborů Magistrátu. U většiny návrhů bude stanovisko právního odboru o souladu s platnou legislativou. Zatím se nepodařilo prosadit „systém Kraje Vysočina“, kdy návrhy předkládají jednotlivý radní jako garanti odborů kraje. Veškerá rozpočtová opatření města Jihlavy předkládám jako primátor osobně. Jakmile se zastupitel zeptá na důvody, musím dát slovo vedoucímu odboru, aby dotaz zodpověděl. Někdy plně netuším pozadí jednotlivých návrhů.

– Existují dvě verze: politický a úřednický návrh?

Původní politický návrh, aby byl tajemník „děd Vševěd“ se nám úplně nelíbil. Tajemník by měl být jen pojistkou, že je kompletní návrh se všemi přílohami. Nemůže být supermanem.V chodu úřadu jsou věci, které by se daly zlepšit.

– První měsíc funguje Rada města s hnutím ANO a bez ODS. Cítíte změny ve fungování vedení města?

To je těžké říci, je to zatím krátký časový interval. Dá se říci, že je to konstruktivnější, ale těžko soudit z jednoho nebo dvou zasedání města.

– Novinkou jihlavské politiky je předložení životopisů zájemců o zastupování zájmů města v dozorčích radách města. K čemu je tahle novinka?

To zase souvisí s kvalitou. V politických stranách je mnoho lidí, kteří se nedostali do zastupitelstva a snaží se dostat aspoň do dozorčích rad města. Snaží se veřejně projevit. Při politickém způsobu obsazování dozorčích rad města se do nich leckdy dostanou lidé bez odborného vzdělání, kteří chtějí někde být vidět.

– Požadavek profesního životopisu působí až komicky u bývalého primátora Vymazala (ODS), který byl ve službách města deset let…

Je to o tom napsat několik řádků profesního životopisu. Rada města posuzuje návrhy zastupitelstva a hlavně u návrhů opozice se na jednání Rady města ptáme „Co to je za kandidáta? Kdo ho zná?“. Profesní životopisy by měly usnadnit rozhodování Rady města. Jde o renominace v polovině funkčního období, Rada města může rozhodnout i o tom, že některého kandidáta ODS neodvolá.

 

 

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů