Havlíčkův Brod má vizuální styl v duchu místní historie

Město Havlíčkův Brod začne nově kromě heraldického znaku používat i historicky první ucelený vizuální styl. Inspirací pro designéry byly postava spisovatele Karla Havlíčka Borovského a lokální historie. Novou podobu prezentace navrhlo studio ReDesign, které zvítězilo v soutěži pořádané organizací Czechdesign. Nová vizuální identita se v první etapě promítne do populárních Havlíčkobrodských listů, do komunikace města na sociálních sítích a samozřejmě i do formální komunikace města s občany. V dalších etapách se promění i vizuální styl příspěvkových organizací města nebo navigačního systému ve městě.

U příležitosti výročí 790 let od první zmínky o městě si město Havlíčkův Brod nadělilo dárek v podobě vůbec první ucelené koncepce vizuálního stylu. Jde o novou vizuální identitu a logo města, které zastřešuje hlavní myšlenka shrnutá v claimu „Havlíčkův Brod, tady žije úsměv“. Tu pro město v rámci veřejné soutěže pořádané organizací Czechdesign připravilo grafické studio ReDesign, v čele s renomovaným designérem Petrem Krejzkem, který byl v minulosti také vedoucím pedagogem v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na UMPRUM v Praze.

Návrh vizuálního stylu Havlíčkova Brodu vychází z inspiračních zdrojů daných historií města. Havlíčkův Brod, původně Německý Brod, byl po osvobození přejmenován podle legendární postavy českého buditele Karla Havlíčka Borovského. Tento rebelský prvek jsme zaintegrovali do vizuálního stylu formou symbolu kníru (odkazuje k Borovskému, ale zároveň v sobě obsahuje i určitou formu nadsázky a laskavosti), který vytváří horizontální příčku v písmenu H.

Samotné písmeno H pak vychází z městského znaku dvou hradebních věží v cihlové barevnosti. Výsledný grafický symbol je vizuálním průsečíkem dvou prvků: historie a modernity. Moderní prvek se pak promítá v barevných explikacích loga do pestrého, vlídného a originálního grafického jazyka, který má v celkovém vyznění působit hravě i konzervativně zároveň. Jednoduchý, až minimalistický design, který je viditelný při aplikacích logotypů městských organizací umožňuje snadnou identifikaci v rámci jednotného vizuálního stylu.

Barevnost základního symbolu a loga je odvozena od panslovanských barev, které byly poprvé oficiálně ustanoveny na všeslovanském kongresu v Praze v roce 1848. Červená, modrá a bílá,
v symbolické rovině charakterizují: bílá — svoboda, červená — boj, modrá — věrnost. Tato barevnost je určena pro všechny výstupy administrativního charakteru (oficiální tiskoviny úřadu, web apod).
Pro marketingové účely pak slouží rozšířená pestrá paleta s outlinovou verzí symbolu (plakáty, sociální sítě, merch).

Nová vizuální identita města Havlíčkův Brod
„Jsem moc rád, že mohu obyvatelům Havlíčkova Brodu představit novou vizuální identitu, kterou si město jednoznačně zaslouží. Nejde totiž jen o pouhé logo, ale nová vizuální identita spojuje patriotismus, moderní a přitom jednoduchý a svěží design. Současně je v ní zahrnuta i nadsázka, humor a celková pozitivní linka komunikace. Tedy vše, co k našemu městu patří,“ říká Zbyněk Stejskal, starosta města Havlíčkův Brod a dodává: „Věřím, že tato nová podoba bude přijata veřejností pozitivně a stane se nedílnou součástí našeho každodenního života.“

„Celý návrh navíc působí pozitivním dojmem a evokuje dobrou náladu. Výtvarně je zdařile zpracovaný, je lehce rebelský, ale zároveň i elegantní,“ doplňuje Jana Vinšová, ředitelka Czechdesign.

Město, které ke své vizuální komunikaci dosud používalo jen městský znak, začne novou identitu aplikovat v rámci externí komunikace města s obyvateli. Prvním výstupem v nové podobě budou Havlíčkobrodské listy, následovat bude přeměna komunikace na sociálních sítích i další komunikační nástroje města. Nejprve se počítá s přeměnou výstupů tvořených městem a turistickým informačním centrem. Posléze se bude nová vizuální identita implementovat na příspěvkové organizace a společnosti jako např. Technické služby města Havlíčkův Brod, Městské divadlo a kino Ostrov (MDKO) nebo sociální služby.

„Logo Havlíčkova Brodu se mi líbí. Starý znak nebyl vhodný k masivnímu využívání. Gratuluji městu i jeho obyvatelům k novému a svěžímu vizuálu. Určitě to posouvá město o hodně dopredu. I město Jihlavy by mohlo zvážit do budoucna nějaké osvěžení (ne revoluci) stávajícího vizuálu. Je pěkný, ale svět se mění rychle a všechny věci stárnou,“ řekl předseda jihlavské ODS David Beke.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů