GLOSA: Vodárenskou robotu by mohla zavést i Jihlava, roli drába zvládne Tomanec
Mimořádná situace si žádá odvahu k mimořádným rozhodnutím. Aby všem bylo jasné, kdo je ve městě pánem. Starosta Luk nad Jihlavou nařídil „vodárenskou robotu“ při správě městského vodárenského majetku.
Soukromá firma nastoupila místo současného provozovatele a začne „robotovat na panském“.
Podobné rozhodnutí po vzoru Luk nad Jihlavou by mohl učinit i jihlavský primátor. Zastupitel Miroslav Tomanec by získal mimořádné pravomoci po vzoru středověkého drába. Robotní povinnost by dostala městská vodárenská firma s ředitelem Benáčkem, která stále žádá městské vodárenské zakázky.
Místo drahých rad jihlavských právníků by se primátor Jihlavy mohl inspirovat rozhodnutím starosty sousedního městyse. Co funguje na venkově, může fungovat i ve městě.
Primátorovo rozhodnutí by mohla posvětit i manželka bývalého tajemníka Jana Dohnalová v roli šéfky vodoprávního úřadu jihlavské radnice.
Použití středověkých metod by situaci v jihlavském vodárenství posunulo o notný kus dopředu. Zastupitel Tomanec by jako „vodárenský dráb“ pravidelně hlásil primátorovi, jak městská vodárenská firma robotuje na panském. Následovalo by rozdělení pochval, odměn a trestů.
Ředitel Benáček by se v roli městského správce vodárenského majetku náležitě snažil o co nejlepší výsledky při správě městského majetku. S drábem Tomancem v zádech.
Dnes už ale není středověk, ale demokracie. Každé primátorovo rozhodnutí přezkoumává mnoho úředníků, zda vůbec primátor může něco rozhodnout. Může. Stačí odvaha rozhodovat.