Francii znovu zasáhl terorismus
Několik měsíců po tragédii v redakci časopisu Charlie Hebdo (17 mrtvých) se Paříž stala obětí jiného džihádistickému náporu ještě děsivějších rozměrů.
Francouzská tisková agentura AFP oznámila oznámila počátkem letošního roku sledování téměř dvou tisíc lidí podezřelých ze spojení s terristy a současně až 7000 dalších bylo považovaných za potenciální riziko.
Francouzský prezident François Hollande, řekl v noci po útocích: „Víme, odkud tyto útoky pocházejí,“ bez jmenování jakékoliv individuální skupiny. „Existují pádné důvody k obavám.“
Více než sto padesát francouzských radikálů je v současné době výkonu trestu odnětí svobody ve Francii. Více znepokojující je pro bezpečnostní služby ve Francii informace o nejméně dvou stovkách francouzských džihádistů, kteří strávili čas na území Islámského státu a plánují návrat do Francie.
Čtveřice zodpovědný za útoky na úřady Charlie Hebdo a košer supermarketu v centru francouzské metropole měla spojení s Islámským státem o dalším z útočníků je známo, že navštěvoval výcvikový tábor al-Kajdá v Jemenu.
Navzdory řadě kampaní proti radikalismu ze strany francouzských úřadů, vláda zdánlivě nemohla zabránit značnému množství silné muslimské komunity v zemi – asi 7.5% populace – odklonu směrem k násilnému radikalismu a džihádu.
Rozčilení nespokojených mladých mužů a žen ze znevýhodněné komunity často diskriminované v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení se cítí být opakovaně zasažena a zraněna zákazy jako je například zákaz nošení závoje na veřejnosti z roku 2010.