Fotovoltaika a památky: Co snesou čeští památkáři?
Berlínský Reichstag nebo papežský Vatikán ukazují, že ochrana kulturního dědictví není překážkou pro dobře navržené solární panely. Solární energie je novým „králem elektřiny“ .
¨Příkladem ze světa může být konferenční budova ve Vatikánu. Památka světového dědictví UNESCO a nejvyšší mírou ochrany má přímo vzorovou fotovoltaiku. Použité jsou levné, sériově vyráběné panely velmi jednoduchým způsobem integrace je opravdu pozoruhodná.
Druhým příkladem ze světa může být budova Reichstagu v Berlíně od Normana Fostera, který umístil fotovoltaiku na čtyři strany budovy. Reichstag je příkladem pozoruhodné instalace spojující staré a moderní.
Čeští památkáři usilovně hledají mantinely tolerance moderních fotovoltaických panelů a historických památek. Malé panely nepotřebují k instalaci ani souhlas stavebních úřadů, památkáři jsou tak jedinou institucí, která může mluvit soukromým osobám do záměrů instalace solárních panelů ve městech a obcích z důvodů památkové ochrany.
“ Národní památkový ústav v poslední době sleduje zvýšený zájem o fotovoltaické zdroje ze strany široké veřejnosti, ale i ze strany výzkumných institucí, široké veřejnosti a komerční sféry. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli připravit aktualizaci Metodického vyjádření k posuzování záměru na osazování fotovoltaických a solárních panelů na kulturních památkách v památkových rezervacích a památkových zónách. První aktualizované výstupy předpokládáme v měsíci červnu 2022. Věřím, že Vás konstatování výše uvedeného ujistí v odpovědném přístupu odborné instituce památkové péče k řešení dané problematiky,“ uvedla mluvčí Národního památkového úřadu Klára Veberová.