(FOTO) Vrátek připomíná hornickou minulost Jihlavy
Replika hornického vrátku obohatila bývalé kutiště stříbra na vrchu sv. Antonína nedaleko osady Rounek. V lese jsou pozůstatky více než čtyřech desítek těžebních jam.
Na jedné z jam je umístěna replika středověkého vrátku.
Slovem vrátek označujeme jednoduchý dopravní stroj z kategorie zdvihadel, podobný jeřábu. Je to vlastně ruční naviják určený pro zdvihání břemen. Horníci používali vrátek pro zdvihání vytěžené zeminy a stříbrné rudy ze dna šachty na povrch.
První písemnou zmínku o Rounku z roku 1359 obsahuje první jihlavská městská kniha, v níž byla ves Rausnek potvrzena opatovi kláštera želivského. Lze však soudit, že ves byla založena už někdy ve druhé polovině 13. století v souvislosti s blízkým nalezištěm stříbrné rudy. První osadníci přišli z německy hovořících zemí, o čemž svědčí dodnes zachovaný ráz obce tzv. ulicovky.
Nevede sem žádné značení, ale zorientovat se dá jednoduše – stačí následovat zelenou značku směrem od Rounku ke Kapli sv. Antonína a těsně před bývalou hájovnou odbočit po výrazné lesní cestě doleva. Po necelých 600 metrech uvidíte po pravé straně v lese informační tabule.
Krásu příjemné samoty můžete poznávat na vrchu Křemešník (více zde) i s obydlím poustevníka (více zde). Povídání o seníku, který za války sloužil jako hotel pro parašutisty je přímo zde. Nad Pelhřimovem můžete vidět romantickou zříceninu kaple sv. Anny (více zde). Stádo ovcí na louce u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého bude novou turistickou atrakcí Žďáru nad Sázavou (více zde).