(FOTO) Ve sklepě jihlavského domu se dochoval trám z dob založení města
Při rekonstrukci domu na Masarykově náměstí 21 se podařilo datovat více než 40 prvků dřevěných konstrukcí. Nejstarší jsou zazděná torza trámů, která původně tvořila stropní konstrukci středověkého sklepa.
Podle dendrochronologické analýzy bylo jedlové dřevo skáceno na přelomu let 1279 a 1280. Bylo to tedy nedlouho po bitvě na Moravském poli, ve které zahynul i slavný český král Přemysl Otakar II.
„Data jsou to velmi zajímavá a společně s archeologickými nálezy vypovídají o nejranější zástavbě města,“ říká stavební historik Jiří Neubert.
Město Jihlava provádí velkorysou obnovu jednoho z typických jihlavských měšťanských domů. Původně gotický dům byl v šestnáctém století zásadně přestavěn a dosud se v domě kromě kleneb dochovaly i některé renesanční trámové stropy. Před polovinou osmnáctého století byla zchátralá stavba nákladně opravena a v devatenáctém století pak postupně upravena pro činžovní bydlení. Koncem devatenáctéhp století dostala novou střechu. Ve dvacátém století docházelo uvnitř k nahodilým změnám podle měnících se nájemníků a v roce 1957 byla zbourána veškerá zástavba dvora.
„Cílem současných prací je samozřejmě péče o historickou podstatu památky a její hlubší poznání, ale také zpřístupnění domu veřejnosti a prezentace architektonického díla minulosti oživeného novou provozní náplní, „doplňuje Neubert.