(FOTO) Ukrajinské parciální trolejbusy přijedou do Jihlavy v termínu

Ostravské sdružení Tram for Envi uspělo ve výběrovém řízení na dodávku parciálních trolejbusů ukrajinského výrobce do Jihlavy. Ředitel Tram for Envi Matěj Němeček poskytl krátký rozhovor k dodávce trolejbusů.

Jak je to s Vaší dodávkou šesti parciálních trolejbusů?

Zadávací řízení stále probíhá. Smlouvu se zadavatelem jsme zatím nemohli a stále nemůžeme uzavřít, neboť je vydáno předběžné opatření ÚOHS znemožňující uzavření smlouvy a to až do doby, než bude definitivně rozhodnuto o rozkladech, které podaly jiné firmy. 

Váš parciální trolejbus je kombinací ukrajinského výrobce Bogdan s
českou elektrickou výzbrojí Cegelec. Co je předností výsledného
produktu?

Z Ukrajiny se dováží pouze karoserie, která je vyrobena z nerezové oceli. Sběrače, celá elektrická výzbroj, motor, nápravy, brzdy, pneumatický systém, trakční akumulátory, řízení trolejbusu a dále veškerá vozová elektronika, tj. odbavovací systém, informační systém, kamerové systémy, Wi-Fi, atd. jsou od dodavatelů z Evropské unie, resp. z České republiky. Náš trolejbus je z cca 75 % tvořen komponenty z Evropské unie, resp. z České republiky. Nabízené vozidlo tedy plně snese srovnání s konkurencí, která nabízí trolejbusy za využití např. polských nebo tureckých autobusových karoserií.

Karoserie Bogdanu se vyrábí již od roku 2011, jedny z prvních dodávek těchto vozidel mířily na ukrajinský Krym, kde dodnes jezdí na náročné trati ze Simferopolu do Jalty, která měří přes 80 kilometrů a překonává výškové převýšení v horských oblastech v řádech stovek metrů. Jediné trolejbusy, které historicky tuto obtížnou trasu zvládaly, byly vozy 9Tr z Československa, a pak až ukrajinské Bogdany s českou elektrickou výzbrojí.

Podstatná součást trolejbusu – elektrická výzbroj – je pak od pražské společnosti Cegelec, což je nástupce bývalého ČKD Polovodiče. Jejich elektrické výzbroje byly od roku 2002 instalovány do stovek trolejbusů v mnoha světových zemích. Například rakouský Salzburg nebo německé Eberswalde ve svých trolejbusech upřednostňují právě českou elektrickou výzbroj, a to pro její energetickou úspornost a vysokou spolehlivost.

Náš trolejbus je tedy kombinací robustní a odolné karoserie určené pro provoz na náročných ukrajinských cestách a moderní, kvalitní a úsporné české elektrické výzbroje.

V ČR jezdil dosud jen jeden trolejbus podobného typu (Bogdan+Cegelec). Zvládnete dodávku pro Jihlavu v termínu?

Ano, Bogdan ročně vyrábí přes 100 ks trolejbusů pro ukrajinský trh a dále další stovky autobusů, elektrobusů a speciálních vozidel, a to nejen pro Ukrajinu, ale např. i pro francouzský trh. Kapacita továrny přitom byla projektována na výrobu až 1000 ks vozidel ročně. 

Jak dlouho mohou trolejbusy v Jihlavě sloužit (dotaz na životnost,
kolik let nebo najetých km)?

Plánovaná životnost trolejbusu je cca 15 let. Při správném provádění údržby a oprav může trolejbus sloužit i mnohem déle. 

Váš výrobek je trochu neobvyklý svou kombinací zahraničního vozu s
českým vybavením. Máte potřebné certifikáty a povolení pro provoz v ČR?

Na trhu trolejbusů se o neobvyklou kombinaci nejedná. Naši konkurenti rovněž využívají zahraničních autobusových karoserií pro montáž svých trolejbusů.
Trolejbus Bogdan již byl pro provoz v České republice úspěšně homologován v roce 2012, kdy prošel všemi potřebnými zkouškami a dokončil předepsaný zkušební provoz. To, že se do ČR posléze nedodávaly, způsoboval fakt, že veřejné zakázky na nové trolejbusy v České republice v posledních cca 10 letech de facto znemožňovaly účast jiných dodavatelů. Vzhledem k tomu, že chceme na nyní nabízeném trolejbusu použít celou řadu inovovaných technických řešení, chceme náročné zkoušky absolvovat znovu.  


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů