(FOTO) Stoletý smrk ukazuje jako maják cestu k hradu Ronovec
Už více než sto padesát let roste pod zříceninou hradu Ronovec jeden z nejmohutnějších smrků Havlíčkobrodska. Jen tiše vrůstá do krajiny, míjely ho dějiny. Poutníkům k hradu Ronovec slouží jako maják.
Smrk na Ronovci například pamatuje období hledání pokladu na údajně ukrytého kdesi v prostorách hradu. Poklad usilovně hledal majitel místního velkostatku v devatenáctém století.
Smrk vyrůstá u cesty na zříceninu Ronovec, nejlépe se k němu dostaneme po žluté značce na zříceninu a odtud polní cestou dolů do údolí Břevnického potoka.
V hospodářských smrkových monokulturách dosahují stromy výšek kolem 30 m. Smrk na Ronovci je v podstatě solitérní strom s výškou koruny 41m. Je zdravý a mohutně obvětvený.
Smrku na Ronovci stát poskytuje památkovou ochranu. I když zákon nedefinuje konkrétní hodnoty, kterými památný strom musí vynikat, v praxi se lze často setkat s mylným přesvědčením, že památný strom je vázaný výhradně na vysoký věk a nadstandardní vzrůst dřeviny. I když tyto atributy hrají prim, zdaleka nepředstavují jediné hodnoty, pro které se památné stromy vyhlašují.
Staré mohutné stromy se jako symbol síly a svědci minulosti staly již v dávných dobách předmětem uctívání. Stromy vynikající svým stářím a vzrůstem sloužily od pradávna jako orientační body v krajině, při cestách nebo vyznačovaly hranice pozemků, a proto byly také chráněny před skácením.
Krásu příjemné samoty můžete poznávat na vrchu Křemešník (více zde) i s obydlím poustevníka (více zde). Na Vysočině najdete i seník, který za války sloužil jako hotel pro parašutisty (více zde). Stádo ovcí na louce u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého bude novou turistickou atrakcí Žďáru nad Sázavou (více zde).