(FOTO) Orlovy: Kolébka českého skautingu
V hlubokých lesích Vysočiny jako hájovna Orlovy řada míst, která jsou důležitá nejen pro český skauting, ale i pro české tábornictví a také kde vznikaly inovativní přístupy k výchově a vzdělávání dětí a mládeže.
Jedním z nejdůležitějších míst je Orlovská hájovna v lesích dříve zvaných Vorlovské nad obcí Kejžlice. Tuto hájovnu vlastnil Josef Stránský, tchán pozdějšího zakladatele a propagátora českého skautingu A. B. Svojskíka. U hájovny si Svojsík se dvěma studenty a čtyřmi školními chlapci postavil chýši (přístřešek) z větví.
Zde také Svojsík přeložil se svým švagrem (bratr jeho manželky Julie Svojsíkové) Adolfem (Dolfíčkem) knihu Baden-Powella Scouting for boys. Baden-Powell jim dovolil přeložit knihu za poplatek 5 £ (původní částka byla 10 £).
Svojsík si uvědomil, že není možné přesně přenést anglický skauting do českých poměrů. Pro anglické pojmy musel vymyslet české ekvivalenty Patrol = družina, Patrol Leader = rádce; slovo Scout Master (něco jako skautský mistr), se mu zdálo cizí a užil slova vůdce nebo vedoucí.
Svojsík vytvořil ve světě ojedinělou syntézu amerického hnutí woodcraftu a a anglického skautingu. Od Baden-Powella převzal myšlenkové základy a většinu praxe, zdůraznil vztah k přírodě a také tělesnou výchovu.
Nejdůležitější morální hodnotou skautingu je to, co se při pobytu v přírodě učí jaksi mimochodem – že má cenu se o něco snažit, zapojit se, spolupracovat, být součástí světa.