(FOTO) Křemešník nabízí poznání příjemné samoty

Vrch Křemešník jen deset kilometrů od Pelhřimova získal pověst vyhledávaného výletního místa. V novodobé historii zažil Křemešník největší rozmach v letech 1878-1919 za průvodcovské činnosti křemešnického učitele Josefa Zahálky.

Vzpomínkou na něj je kniha Na krásné samotě, jejímž autorem je kněz, spisovatel a kulturní organizátor František Bernard Vaněk, který s ním na Křemešníku jako expozita působil v letech 1902-1907.

Kromě kostela poutníky přitahovaly i tři křemešnické studánky: Stříbrná studánka, studánka U buku a zejména Zázračná studánka (též Zlatá studánka), jejíž voda vyvěrá zpravidla od Vánoc do léta, jsou jí přisuzovány léčivé účinky a je slabě radioaktivní, což při skladování zabraňuje tvorbě bakterií.

Od Zázračné studánky vede k vrcholu Křemešníku Křížová cesta se třinácti zastaveními zakončená hrobem Ježíše Krista.

Křížová cesta je zakončena jeskyní, která symbolizuje Boží hrob – v ní je uložena kamenná socha Kristova těla od sochaře Antonína Bílka.

Turistům nabízí služby Hotel Křemešník. Veškeré interiéry jsou provedeny tak, aby nebyl narušen “duch” horského hotelu, respektující přitom zachování požadavku na velmi příjemné a moderní prostředí se zajímavými detaily. Tomuto trendu odpovídají i použité materiály – masivní dřevo v kombinaci s kovem a kamenem.

Na Křemešníku najdete obydlí poustevníka (více zde). Na Vysočině najdete i seník, který za války sloužil jako hotel pro parašutisty (více zde). Stádo ovcí na louce u poutního kostela sv. Jana Nepomuckého bude novou turistickou atrakcí Žďáru nad Sázavou (více zde). O výletu na zříceninu Zubštejn čtěte více přímo zde.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů