Exkluzivně: První rozhovor o integraci iráckých uprchlíků v Jihlavě
Ředitelka Centra multikulturního vzdělávání Jihlava DanaFiedlerová poskytla první rozhovor o integraci křesťanských uprchlíků v Jihlavě.
Občasník.eu: Vaše organizace se bude v Jihlavě věnovat křesťanským uprchlíkům z Iráku. Jak bude vypadat jejich život v Jihlavě?
Předpokládáme, že vše proběhne velmi dobře. Spolupracujeme s dalšími neziskovými organizacemi i Ministerstvem vnitra, které chce mít maximální dohled nad bezpečností uprchlíků v Jihlavě. Jednání s jihlavskou radnicí nejsou úplně dokončena. Před příchodem uprchlíků do Jihlavy musí být tato jednání dokončena. Pak budeme pracovat na integraci Iráčanů do Česka, kteří mají zájem tady žít. Tito lidé byli velmi pečlivě vybíráni už v iráckém Erbílu,
pracujeme s nimi ještě dříve než přijdou do Jihlavy.
Naším cílem je pomoci jak těmto osobám, které prchají před pronásledováním, tak i naší české společnosti. Protože posláním naší organizace je, aby lidé v našem městě a kraji mohli žít pokojně. Uprchlíci jsou křesťany, a to také svou kulturou. Islámský stát likviduje křesťanskou oblast po staletí islámem tolerovanou jako křesťanská oblast. Tuhle toleranci Islámský stát zrušil.
Musíme rodiny uprchlíků naučit se samostatně o sebe postarat, dát jim opět práci a znovu umožnit dětem chodit do školy. Dnes jsou uprchlíci v táborech a celé dny nemají náplň života. Chtějí se zařadit do života. Předtím žili a pracovali jako my, je mezi nimi například ředitel školy nebo lékař.
Občasník.eu: Kolik už máte za sebou práce s přípravou pobytu v Jihlavě?
Generace 21 pracuje už rok v iráckých utečeneckých táborech. Tahle příprava trvá tak dlouho právě proto, abychom měli co největší jistotu, že jim můžeme pomoci. Až v prosinci 2015 vláda schválila pomoc, tím začala další fáze pomoci. Uprchlíci utekli z oblasti s tvrdým islámem do oblasti s mírnějším islámem, kde je tolerují jako křesťany. Ale nikdy nevíte, jak dlouho bude trvat tahle kulturní tolerance. Třeba lékařskou péči dostanou, když si zaplatí. Ale nemají z čeho.
Občasník.eu: Už máte jmenovitý seznam uprchlíků, kteří přijdou do Jihlavy?
Zhruba ano. Uprchlíci procházejí českými prověrkami na místě v Iráku, aby přijímací procedura v Čechách byla co nejkratší. Po příletu do České republiky požádají o azyl a začne konkrétní práce. Příprava trvá tak dlouho, abychom měli co největší jistotu, že přijdou lidé kterým dokážeme pomoci. Jejich pobyt bude mít několik fází: zdravotní stav
bude garantovat stát. Budou mít důslednou zdravotní prohlídku. V Jihlavě budou chodit k obvodnímu lékaři podle místa pobytu, pokud si nevyberou svého.
Občasník.eu: Už se objevily fámy o rekreačních oblastech u Jihlavy jako místu pobytu uprchlíků. Kde budou iráčtí uprchlíci bydlet?
Bude to v Jihlavě, řekněme v dosahu trolejbusové dopravy. Děti musí chodit do školy, dospělí do práce. Potřebujeme s nimi pracovat. Rodiny budou poblíž sebe, ale ne na jednom místě. Budou mít statut uprchlíka, což znamená všechny povinnosti jako čeští občané.
Občasník.eu: To budou první cizinci v Jihlavě?
V Jihlavě žije spousta cizinců. Ukrajinci, Vietnamci, Mongolové. Pochopitelně Slováci, ale ti naši pomoc tolik nepotřebují.
Občasník.eu: S kterými cizinci v Jihlavě je při integraci nejsložitější práce?
Nejsložitější práce je s komunitou cizinců. Nejtěžší situace při integraci cizinců nastává ve chvíli, kdy se komunita cizinců uzavře před svým okolím. Třeba když se k nim okolí chová nevhodně a nepřijme je. Když je rodina cizinců zařazena mezi místní občany, děti si spolu hrají, sousedky popovídají tak jde integrace cizinců lépe. Děti cizinců pak pomáhají rodičům jako tlumočníci, čím je člověk starší tím hůř se učí cizí jazyk. U malé komunity Iráčanů, kteří přijdou do Jihlavy je důležité, aby se sami (každá rodina) domluvili se svým okolím.
Řeknu vám jednu humornou příhodu: Přišel za mnou chlapec čínské národnosti z Třebíče a chtěl po mě heslo na wifi v našem jihlavském centru. Podal mi tablet a na něm byly pouze znaky v čínštině. Tak mu říkám „chlapče to nepůjde“, napsala jsem mu heslo na papírek a musel si ho do tabletu napsat sám.
Občasník.eu: Jak vyučujete děti cizinců češtině?
U dětí to není jenom o učení. Je to o vztahu k paní učitelce. Čím má dítě lepší vztah k učitelce, tím lépe se učí. Mongolské děti mluví jinou češtinou, hůř jim rozumíte. Ale snaží se. Podnikáme výlety,chodíme na bazén.
Občasník.eu: Navazování přátelství jde Čechům nejlépe u piva. Tak je vezmeme do pivovaru a spřátelíme se?
To není dobrý nápad na začátek trvalého přátelství. Nejdříve byste měl znát vztah cizinců k alkoholu obecně. V mnoha zemích je jiný, než si Češi představují.
Občasník.eu: Co stravování cizinců z Iráku v Jihlavě?
Je to podobné jako když vám na dovolené v exotické zemi servírují domorodé speciality. A diví se, když vám nechutná. Nejste zvyklí na exotickou stravu, proto vám nechutnají ani speciality. První strava bude hodně podobná té, na kterou byli zvyklí doma.
Občasník.eu: Kam by měl směřovat pozitivní zájem jihlavanů o irácké uprchlíky?
Aby se rychle učili česky. Cizinci nemají tuhle povinnost danou Zákonem a skutečně závisí jen na nich, jestli se česky naučí mluvit. A jestli s nimi budou Češi mluvit a chtít se domluvit, tak mají větší motivaci. Tito uprchlíci z Iráku, co přijedou, budou mít zajištěnou výuku češtiny, což je moc dobře, kdežto ekonomické migranty k tomu nikdo nenutí a tak se žádnou češtinu většinou ani nesnaží učit.
Občasník.eu: Poznáte na člověku z jihlavské ulice jestli je křesťan nebo muslim?
Křesťané se oblékají v zásadě jako my – ženy nenosí burky, muži kalhoty, košile, trička… Také třeba u nich na krku uvidíte křížek. Ženy nenosí burky ani dlouhé černé zahalující šaty, oblékají se normálně. Maximálně mají na hlavě šátek.
Občasník.eu: Jak se s iráckými uprchlíky v Jihlavě jazykově domluvíte?
My osobně anglicky, protože umějí anglicky. Jinak obecně pokud potkáme cizince s kterým se nedomluvíme pomůže překladač jako je Google. A v krajním případě použijeme naše obrázkové piktogramy.
Občasník.eu: Jak uprchlíkům budeme říkat? Jihlavoiráčané? Iráčtí jihlavané?
Pro nás to jsou stejní lidé jako my. Jenom doteď žili daleko. Do jejich domovů přišla válka a rok žili v provizorních podmínkách. Je to podobná situace jako kdyby vznikl v Jihlavě válečný konflikt a rodiny s dětmi museli odejít třeba do Finska. A žít ve Finsku. Děti musí chodit do finské školy, rodiny do zaměstnání.
Občasník.eu: Máte představu, co s iráckými uprchlíky udělá sníh a sněhová kalamita?
Měli jsme cizinku, která v Jihlavě viděla sníh poprvé v životě. Byla nadšená, půjčila si lyže a šla lyžovat. Děti cizinců obvykle zareagují rychle, když jim ukážete jak dělat ze sněhu koule. Ale tito lidé žili u hor, takže pro ně sníh nebude úplně cizí.
Občasník.eu: Jak poznáte dobrý průběh integrace?
Podle znalosti českého jazyka a znalostí českého způsobu života. Cizinci mají práci, znají české zvyklosti a jejich děti zvládají školu nebo dokonce studují. Mají zájem žít v Jihlavě. A dojdou si třeba popovídat za sousedkou na kafe.