Energetická společenství v Rakousku jsou inspirací pro Vysočinu, tvrdí vicehejtmanka Hajnová (Piráti)
Steirmark neboli Štýrsko je druhým největším regionem sousedního Rakouska. Místní energetické komunity občanů se spoléhají na sílu slunce. Rozšíření solárních a fotovoltaických systémů je státem podporováno prostřednictvím zakládání nových energetických komunit.
Od června 2023 probíhá ve východním Štýrsku řada projektů v rámci rozvojového programu obnovitelných energií, které podporují expanzi solárních a fotovoltaických systémů. Cílem je dále zvyšovat výrobu energie prostřednictvím obnovitelných zdrojů, jako je solární energie. Důraz je kladen nejen na technický rozvoj, ale také na spolupráci mezi komunitami v regionu.
„A společného cíle levnějších elektřiny dosahuje energetická komunita díky tomu, že sdílená elektřina je v Rakousku osvobozena od daně a poplatku za obnovitelné zdroje energie. Distribuční poplatky jsou pak rozdělené podle toho, na jakou vzdálenost elektřinu posíláte, proto energetické společenství neplatí běžnou cenu distribuce, ale přihlíží se k tomu, že se elektřina vyrobí a spotřebuje v dané lokalitě,“ popsala zkušenosti z Rakouska vicehejtmanka Vysočiny Hana Hajnová.
Významným krokem v tomto směru je zakládání energetických společenství (EEG). Regionální rozvoj Východní Štýrsko a společnost EnergieZukunft Weizplus aktivně podporují komunity při plánování, přípravě a zakládání takových komunit. „Chceme, aby se komunity zapojily hned od začátku, jak organizačně, tak technicky,“ vysvětluje Daniela Adler, výkonná ředitelka regionálního rozvoje pro východní Štýrsko. „Jde o to ukázat odvahu a spolupracovat na udržitelné energetické budoucnosti.“
V současné době šest komunit, včetně St. Margarethen an der Raab, Sinabelkirchen a Pöllauberg, Pöllau, Neudau, Ebersdorf, St. Kathrein/Offenegg, Waldbach, Wenigzell, St. Jakob, St. Kathrein am Hauenstein, již založilo EEG. Další komunity jako Naas, Pischelsdorf a Ilztal se již připojily. Obzvláště silná je oblast Weiz , kde asi 90 procent území pokrývají energetické komunity.
Zvláštní zmínku si zaslouží závazek St. Margarethen an der Raab. Starosta Hannes Karner zdůrazňuje: „Dali jsme si za cíl stát se energeticky soběstačnými. V současné době probíhá několik projektů, včetně solárního systému na Hügellandhalle, který také hraje roli v prevenci blackoutu.“ Karner je přesvědčen, že komunita je na správné cestě: „Máme silné společnosti, které jednak potřebují hodně elektřiny, a také si ji samy vyrábějí. V naší komunitě se toho už děje hodně.“
Důležitou roli hraje i technický rozvoj. Jedním z příkladů jsou větrné turbíny, které se rozblikají pouze, když se přiblíží letadlo, aby jinak nerušily obyvatele.
Silvia Karelly, předsedkyně regionu Východní Štýrsko a starostka Fischbachu, je také hrdá na dosavadní pokrok: „Dnes vyvozujeme pozitivní průběžné závěry. Naším cílem bylo podpořit komunity při zakládání energetických komunit, a to se nám podařilo.“ Karelly také vidí EEG jako vzor pro ostatní komunity: „Ukazujeme, že je možné vyrábět a spotřebovávat energii lokálně. To motivuje ostatní, aby dělali totéž.“
Karelly je velmi optimistická ohledně budoucnosti obnovitelných zdrojů energie: „Stále je tu velký potenciál, musíme být otevření novým nápadům a pokračovat ve spolupráci na budoucnosti šetrné ke klimatu.“
Rafael Bramreiter, člen představenstva EnergieZukunft Weizplus, vidí energetické komunity nejen jako příležitost pro zásobování energií, ale také pro vytváření regionálních hodnot. „S EEG můžeme vzájemně sdílet elektřinu a vytvořit tak pro východní Štýrsko udržitelnou budoucnost šetrnou ke klimatu,“ zdůrazňuje Bramreiter.
Existují však i nové příležitosti a výzvy. Často musí být vymyšleny technické požadavky a mnoho místních komunit se stále musí přizpůsobovat novým výzvám. Wolfgang Dolesch, starosta obce Neudau, dodává: „Bylo důležité, že jsme se spojili jako region. Jedině tak můžeme dosáhnout bezpečnosti plánování pro komunity, firmy a občany.“
Spolupráce mezi komunitami a podněty poskytnuté rozvojovým programem ukazují, že východní Štýrsko je na správné cestě. Do roku 2030 by ve Štýrsku mělo být nejméně 250 větrných turbín – což je ambiciózní cíl, který dále podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie.
Začátek projektu: červen 2023
Cíl: Rozšíření obnovitelných zdrojů energie ve východním Štýrsku
Zaměření: Solární energie a fotovoltaika
Zúčastněné okresy: Weiz, Hartberg-Fürstenfeld
Dosažené výsledky: Bylo založeno 6 energetických komunit (včetně St. Margarethen an der Raab, Pöllauberg, Pöllau)
Další obce jako Naas, Pischelsdorf a Ilztal se již připojily k 90 % okresu Weiz, na který se vztahuje EEG.
Cíl 2030: 250 větrných turbín ve Štýrsku
Výhody pro domácnosti: úspora cca 30 % nákladů na energii