(DOKUMENT) Nesouhlas myslivců z okolí Polné a Přibyslavi s výstavbou větrného parku

Vážení členové zastupitelstva,
dovolte nám, abychom se jménem mysliveckých spolků z Polenska a Přibyslavska (dále jenom myslivecké spolky) vyjádřili k plánované výstavbě větrných elektráren (VTE) na území obcí dotčených touto výstavbou.
Naše myslivecké spolky se dlouhodobě věnují ochraně přírody, zvířat, fauny a flóry a také podporujeme zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost. Tyto dlouholeté zkušenosti nám dávají pevný základ pro posouzení dopadů staveb, jako jsou větrné elektrárny, na místní prostředí a komunitu.

Je nutné také zmínit, že v roce 2012 byla myslivost zapsána jako nehmotná kulturní památka na seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky. Od roku 2016 je české sokolnictví, součást myslivosti, zapsáno organizací UNESCO na seznamu mistrovských děl ústního na nehmotného dědictví lidstva.

Minulé zkušenosti s VTE na Věžnicích a absence zapojení spolků
Od roku 2009 stojí na katastru obce Věžnice dvě větrné elektrárny, které se nacházejí v těsné blízkosti území, kde naše spolky působí. Když se v roce 2007 rozhodovalo o jejich výstavbě, myslivecké spolky ani další místní spolky nebyly přizvány jako přímí účastníci řízení. Tento nedostatek participace znamenal, že naše odborné znalosti, obavy a připomínky nebyly vůbec zohledněny.
Výsledkem jsou dodnes trvající negativní dopady na naši činnost. VTE narušují místní ekosystém, migraci zvířat, biodiverzitu a celkový krajinný ráz, což nám ztěžuje plnění našich cílů v ochraně přírody a myslivosti. Tato zkušenost nás utvrzuje v tom, že podobné projekty musejí být důkladně projednávány se všemi dotčenými stranami.

Nesouhlas s další výstavbou VTE v regionu
Myslivecké spolky zásadně nesouhlasí s jakoukoli přípravou okolních obcí a měst na další výstavbu VTE. Větrné elektrárny mají prokázaný negativní vliv na krajinu, zvířata a ekologii širšího okolí. Hluk, stínění a fyzická přítomnost těchto staveb ohrožují faunu, narušují migrační koridory a mění přirozený charakter krajiny. Jsme přesvědčeni, že rozšíření VTE by stávající problémy ještě prohloubilo a ohrozilo hodnoty, které naše spolky dlouhodobě chrání.


Absence infrastruktury a další negativní dopady
Plánovaná výstavba VTE přináší další závažné problémy, na které je nutné upozornit. V regionu dosud není vybudována potřebná infrastruktura, jako jsou elektrorozvodny, distribuční sítě a komunikace, nutné k výstavbě a provozu VTE. To znamená, že by musely být realizovány další stavební práce, což by vedlo k dlouhodobému rušení stavební činností. Tyto aktivity by narušily klid zvěře a ptactva, což by mělo devastující dopady na místní faunu, zejména v době hnízdění a migrace zvěře. Výstavba VTE a s ní spojené stavební činnosti by tak představovaly další zásah do již tak narušeného ekosystému.

Kriticky, zvláště chráněné a chráněné druhy zvěře
V katastrech obcí Dolní Jablonná, Kněžská a Šachotín hnízdí orel mořský, což je kriticky ohrožený druh, jehož hnízdiště je chráněno i bez zahnízdění po dobu dalších 15 let. Katastry našich obcí prochází migrační koridor losa evropského, je zde zdokumentován i výskyt vlka obecného. Žije zde i vzácný dudek chocholatý a čejka chocholatá. Plánovaná výstavba VTE by však mohla tyto druhy zvěře ohrozit. Navíc existuje riziko, že by mohli být vzácné druhy zvěře ohroženy ve prospěch VTE a je nepřípustné, aby takovéto stavby vedly k ohrožení chráněných druhů zvěře. Ochrana populace ohrožených druhů zvěře, hnízdišť, migračních koridorů i za občasného výskytu této zvěře je prioritou, kterou je nutné celospolečensky respektovat.


Nesoulad s územním plánem
Plánovaná výstavba VTE není v souladu s platným územním plánem, jehož zásady chrání krajinu, přírodu a historické hodnoty regionu. Uvádíme několik klíčových bodů, které tento nesoulad dokládají:

  • Ochrana krajinného rázu: VTE jako vysoké stavby narušují přirozený charakter krajiny a vytvářejí nové dominanty, což územní plán zakazuje.
  • Historické a urbanistické hodnoty: Výstavba VTE by poškodila dálkové pohledy na obce a jejich historicky utvářený obraz.
  • Přírodní průhledy a dominanty: VTE by svou výškou narušily panoramatické průhledy a přírodní horizonty.
  • Ochrana biodiverzity: Hluk a přítomnost VTE ohrožují místní faunu a migrační koridory, což je
    v rozporu s pravidly územního plánu.


Žádost o projednání
Žádáme, aby tato záležitost s výstavbou VTE byla zařazena na jednání zastupitelstva Vaši obce a bylo
přijato zamítavé usnesení k plánované výstavbě VTE na Polensku, Přibyslavsku a okolních dotčených obcí.
Žádáme, aby nám výsledek jednání a přijatá usnesení byla zaslána do našich datových schránek.
Zároveň Vás žádáme na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, aby jste nás informovali
o již provedených úkonech v toto směru.
Tímto chceme zajistit, aby naše stanovisko bylo řádně zohledněno a aby se předešlo opakování situace z roku 2007 u Věžnic.

Závěr: Ochrana krajiny a přírody je naší prioritou
Myslivecké spolky jsou pevně oddány ochraně krajiny, přírody a místního ekosystému. S plánovanou
výstavbou větrných elektráren zásadně nesouhlasíme, protože tyto stavby odporují územnímu plánu,
narušují přírodu a negativně ovlivňují naši činnost i život v regionu. Krajina, kterou chráníme, má
nenahraditelnou hodnotu nejen pro nás, ale i pro budoucí generace. Plánované realizace VTE by tuto
hodnotu nenávratně poškodila – ať už jde o ztrátu biodiverzity, narušení klidu zvířat, nebo zničení
přirozeného vzhledu našeho okolí. Žádáme proto zastupitelstva města Polná, Přibyslavi a okolních
dotčených obcí, aby plánovanou výstavbu VTE na území svých obcí zamítlo.
Jsme připraveni poskytnout další informace nebo se zúčastnit jednání, pokud to bude potřeba.
Děkujeme za projednání našeho stanoviska a těšíme se na Vaši odpověď.
S pozdravem,
Myslivosti zdar!

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů