Dohoda o znovuobnovení těžby v lomu Kosov u Jihlavy je před podpisem

Společnost Českomoravský štěrk je blízko k dohodě s městem Jihlava o podmínkách obnovení těžby v lomu Kosov. „Zatím dohoda není ve finální podobě,“ stručně konstatoval předseda představenstva společnosti Českomoravský štěrk Robert Zelníček. Těžba v lomu Kosov byla zahájena v roce 1940 a přerušena v r. 1999, těženou horninou byl především syenit.

Společnost Českomoravský štěrk má platné povolení vytěžit přibližně 2,8 mil. tun kameniva. Při povolené výši těžby dvě stě tisíc tun ročně to představuje těžbu přibližně na dalších zhruba čtrnáct let.

Podle zdrojů blízkých Magistrátu je finální dohoda už pouze otázkou velmi krátké doby, když společnost Českomoravský štěrk dokázala vyhovět většině požadavků místních občanů. V osadě Kosov je kolem padesáti domů s necelou stovkou obyvatel.

„Každá ze stran udělala určitý ústupek, tak věříme, že se podaří dohodu podepsat co nejdříve,“ zmínila předsedkyně osadního výboru Kosov Šárka Královská. Podle Královské místní občané strpí přivezení těžařských strojů po silnici, vytěžené kamenivo se bude nakládat do železničních vagónů a odvážet po železnici. K překládce z železničních vagónů na nákladní automobily bude docházet mimo Kosov.

„Musím ocenit přístup našeho ředitele Tomáše Bíny, který dokázal v maximální míře vyjít vstříc požadavkům místních obyvatel, řekl ředitel Zelníček.

Situace v České republice je podle ředitele Zelníčka taková, že zde nebyl za posledních pětatřicet let otevřen nový lom, a přitom se každoročně spotřebuje asi padesát milionů tun kameniva. Zásoby v lomech otevřených před rokem 1989 rychle docházejí a v současné době není společnost Českomoravský štěrk schopna pokrýt požadavky všech zákazníků.

Podle zákulisních informací byla dohoda mezi obyvateli osady Kosov a těžaři ze společnosti Českomoravský štěrk sjednána s pomocí radního Beke (ODS).

„Mohu potvrdit, že se jednání blíží do finále. Cílem města a zástupců osadního výboru je v maximální možné ochránit klidný život obyvatel Kosova po znovuotevření lomu. Jsem rád, že všechny strany si naslouchají a hledají cesty. Jen připomenu, ze výsledkem dohody by měl být odvoz vytěženého kameniva výhradně po železnici. To je skvělá zpráva pro Kosov,“ sdělil radní Beke (ODS).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů