Designové odpadkové koše radního Beke (ODS) zvané „Bekoše“ už slouží v centru Jihlavy

Někdo by řekl „obyčejné odpadkové koše“, v Jihlavě se pro optimalizaci jejich funkce v prostoru i při využití vytvořila pracovní skupina pod vedením radního Davida Beke (ODS). Pracovní označení „Bekoš“ je zkratkou jména vedoucího skupiny a výsledného produktu.

„Slyšel jsem od několika lidí, že se tomu už tak říká, báli se že mě to urazí, nijak mi to však nevadí, vlastně je to docela vtipné, usmál se radní Beke. “Bekoš” je koš za přijatelnou cenu vyrobený na míru potřeb krajské metropole Vysočiny.

Základem koše je sloupek s otvory, do kterých se dá umístit jak samotný válec s košem, jehož součástí může být otvor na hašení cigaret. Dále na něj lze zavěsit i další moduly jako například držák sáčků na psí exkrementy nebo válec na třídění baterií.

„Probrali jsme, jak se koše vysypávají, co je vhodné z pohledu ergonomie, obsluhy a údržby a co vhodné není nebo nefunguje. Jako problematické bylo například uzamykání košů a odlišné systémy různých výrobců, tedy nejednotné ovládání. Jako negativum se jevil také vysoký počet náhradních dílů pro velké spektrum košů ve městě, a tím i třeba nároky na prostory skladování. Provedli jsme si rozbor lokalit, kam koše přijdou i požadavky na jejich funkcionalitu. Zohlednili jsme schválený manuál veřejného prostoru i koncepci revitalizace náměstí, která se nyní projektuje. Na základě vstupních informací jsem vytvořil návrh koše a jeho digitální model včetně vizualizací, který jsme si společně zase se všemi aktéry odsouhlasili,“ přiblížil radní David Beke.

O vývoj koše se postarala třebíčská firma STREETPARK zaměřená na výrobu městských mobiliářů. Na vývoji koše a úvodní ověřovací sérii spolupracoval David Beke s majitelem a hlavním designerem firmy Janem Padrnosem. „Chtěl bych mu poděkovat nejenom za samotný vývoj, ale také za trpělivost s hledáním nejlepších variant řešení detailů, které vývoj časově protáhli,“ vyjádřil Beke.

„Protože má koš na centrální noze více otvorů, tak je možné jej upravovat flexibilně dle potřeby a bez nutnosti složité montáže. Počítáme ale i s dalšími funkcemi – sloupky lze použít také jako zahrazovací sloupky či například sloupky se řetězy pro vymezení prostorů,“ doplnil Beke.

V rámci ověřovací série bude během prázdnin dodáno do Jihlavy 69 košů tohoto typu, jejichž součástí bude šest modulů na psí exkrementy a tři moduly na baterie. Moduly na psí exkrementy budou umisťovány zejména u parků či podél hradebního parkánu, elektro zase u obchodů či v blízkosti jiných kontejnerů na tříděný odpad. V lokalitách mimo centrum se budou v průběhu roku doplňovat nebo nahrazovat koše i o větších kapacitách a ve stříbrné barvě.

Základní koš se sloupkem bez doplňujících modulů stojí necelých 11 tisíc korun bez DPH. Přídavné moduly jako koš na baterie nebo na psí exkrementy pak stojí dle velikosti kolem tří tisíc korun. Vývoj koše stál přibližně osmdesát tisíc bez DPH. Návrh i všechnu práci na vývoji věnoval radní David Beke městu bezúplatně.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů