Daďourek (Piráti): Navrhli jsme definici pro rodinné zemědělské hospodářství
Pirát Milan Daďourek během svého letošního plodného působení na Ministerstvu zemědělství významně přispěl k modernizaci přístupu k českému zemědělství. Jako náměstek člena vlády prosazoval pirátský program a priority, mezi něž patřila také podpora rodinných farem. Česko se dlouhodobě vyznačuje vysokou koncentrací velkých zemědělských podniků, což je v ostrém kontrastu s většinou zemí Evropské unie, kde dominují menší rodinné farmy.
Zatímco průměrná velikost farmy v Česku dosahuje 150 hektarů, v EU je tento průměr kolem 24 hektarů, přičemž malé farmy často hospodaří na většině zemědělské půdy.
„Současná dominance velkých podniků, často napojených na silné lobby, jako je například Agrofert, má významný vliv na celý zemědělský řetězec, od produkce potravin až po dodávky hnojiv. Na rozdíl od tohoto modelu menší rodinné farmy, které v mnoha evropských zemích tvoří základ zemědělského sektoru, hrají v Česku bohužel marginální roli,“ komentoval Daďourek.
Jako reakci na tuto disproporci Piráti dlouhodobě prosazují několik opatření. Jedním z nich bylo zavedení redistributivní platby, neboli platby na prvních 150 ha, která menším farmám umožnila kompenzovat výhody z velikosti, které mají velké podniky. Snažili se také o zavedení stropování přímých plateb na plochu, aby neodtékalo příliš mnoho prostředků velkým podnikům.
Dalším krokem, na kterém Milan pracoval, bylo legislativní definování rodinných farem, respektive rodinných zemědělských hospodářství. „Bez ukotvení pojmu v zákoně je velmi těžké rodinná hospodářství podporovat: například snížením administrativní zátěže, marketingovou pomocí nebo nájmem státní půdy. Proto jsem ve spolupráci s legislativním odborem připravil novelu zákona o zemědělství, která by zavedla pojem rodinné zemědělské hospodářství a usnadnila jejich předávání mezi generacemi,“ pokračoval Daďourek.
Za jeho působení se rovněž diskutovalo o zkracování dodavatelských řetězců, aby měly rodinné farmy větší šanci na trhu, například prostřednictvím preferencí ve veřejném stravování. Podobný program už Piráti na Vysočině pomohli spustit. Milan také podporoval, aby rodinné farmy měly přednost při pronájmu státní půdy, což by jim umožnilo lepší přístup k zemědělským zdrojům.
Já mám několik kontaktů tady v Bavorsku. Jeden z mých bývalých spolupracovníků má polní hospodářství v Dolním Bavorsku, prý jenom 120 ha. Hospodařil tam se svojí ženou a 3 potomky. Příjem z hospodářství prý nestačil uživit rodinu, proto si našel místo jako fyzik u Mnichova, kam dojížděl asi 30 km. V Mnichově našel ovšem kontakty k podobným existencím, dostal tip a zařídil si na své farmě kozí oddělení. S tím vycházel docela dobře, jenomže mu manželka zemřela a najednou je s dětmi na všechno sám. Pamatuji si, že kromě velké práce měli vždy i velké riziko- sucho, nebo návalové deště, každý rok byl jiný. Mladí proto odcházejí do měst, mají svoji 8 hod. službu a potom volno. Dovolenou a stravování zpravidla ve firmě. Zemědělec musí být pro svá zvířata ve dne i v noci. A mnohdy má existenční problém, přežívají farmy s nejméně 180 ha s vícestrannou funkcí, to snižuje riziko. Práce zemědělských rodin není nikde dostatečně oceněna. Všude ještě straší pronásledování „kulaků“ a závist o majetek..