Co bude létat nad Vysočinou? Armáda chystá nákup nových bojových vrtulníků
Česká armáda plánuje nákup nových vrtulníků. Po stíhačkách Grippen, vojenských transportérech Pandur bude nákup nových vrtulníků třetí největší zakázkou v historii České armády. Mluví se o celkovém objemu kolem patnácti miliard korun.
Původně armáda uvažovala o pořízení lehčích víceúčelových vrtulníků. Jde o typy, které lze použít pro dopravní nebo pátrací účely, a v omezené míře také pro bitevní úkoly. Ministr Stropnický připustil, že ve hře je také nákup bitevních vrtulníků. A ty jsou při svém letovém provozu podstatně hlučnější než lehké transportní stroje.
Jaká má Armáda ČR možnosti? Z čistě bitevních strojů to je samozřejmě americký Boeing AH-64 Apache, případně nejnovější verze vrtulníků AH-1 Cobra (např. AH-1Z Viper), evropský Eurocopter Tiger, italský Agusta A129 Mangusta nebo jihoafrický Denel Rooivalk. Čínské, ruské a indické alternativy můžeme s největší pravděpodobnosti vynechat.
Na Vysočině mají armádní vrtulníky stanoviště na letišti v Náměšti nad Oslavou. Hluk je problémem v obcích okolo Náměšti už od roku 2013, kdy se sem přestěhovaly vrtulníky z Přerova. Velitelství vzdušných sil Armády ČR nechalo v okolí náměšťské základny před časem změřit hlukovou zátěž. Zjištěné hodnoty hlukové zátěže, kterou produkují vrtulníky, opravdu nevyhovují platným normám.
„Současné vrtulníky Mi-24 jsou poměrně hlučné mašiny. Hlukovou zátěž řeší přímo pověřený pracovník na letišti,“ řekl starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.
S hlukovou zátěží a stížnostmi obyvatel regionu Náměště nad Oslavou místní samospráva mnoho nezmůže.
„Záleží na letovém provozu. Když vrtulníky visí nad letovou plochou, tak je hluk velký. O hluku letiště rozhoduje vojenský hygienik, pro kterého jsme vzduch. Civilní hygienik na letiště nedosáhne,“ řekl starosta obce Sedlec Pavel Petrák.
V první fázi se armáda chystá na nákup dvanácti strojů. Vláda chce při nákupu vrtulníků postupovat podobně jako při nákupu stíhaček Grippen a preferuje obchod na vládní úrovni.