Čínská medicína míří na Vysočinu
Tradiční čínské medicíně by se měly otevřít dveře do vysočinských nemocnic. „Máme připraveny smlouvy o spolupráci jihlavské nemocnice a nemocnicí v provincii Hubei,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. Spolupráce začne výměnami lékařů a zdravotnických týmů. „Je zde zájem čínské strany ukázat možnosti a propagovat čínskou medicínu,“ naznačil náměstek Novotný. Zatím jde o spolupráci v obecné rovině. Spolupráce českých a čínských lékařů je v České republice zatím nejdále ve východočeském kraji, kde vyroste klinika čínské medicíny za čtvrt miliardy korun.Financování stavby zajistí čínská strana. Jde o pilotní projekt a první centrum tradiční čínské medicíny ve střední a východní Evropě.
Léčení na vyjímku
Spolupráce lékařů východních Čech a Číny bude potřebovat i vyjímku. České televizi to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví:
„V tuto chvíli probíhají jednání mezi Fakultní nemocnicí v Hradci Králové a vedením ministerstva zdravotnictví o jakési formě výjimky pro čínské lékaře. Samozřejmě s tím, že ti lékaři by měli po celou dobu své služby přítomny překladatele, tlumočníky. A ta výjimka přirozeně musí být v souladu se všemi platnými normami, které určují podmínky pro vzdělání a pro působení zahraničních lékařů v České republice,“ uvedla Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Dohodu o spolupráci v medicínské a lázeňské turistice uzavřel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v rámci cesty prezidenta Miloše Zemana do Čínské lidové republiky v říjnu 2014. Podepsal tam také memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů obou zemí a dohodu o čínské podpoře projektu kliniky tradiční čínské medicíny v Česku.
Podle vyjádření předsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka pro Hospodářské noviny by akupunktura a další metody čínské medicíny mohly být přínosem hlavně u nemocí psychosomatických, kde je silný vliv psychiky, jako průduškové astma, žaludeční vředy či ekzémy.